FOR PASIV FOR PASIV
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Soutěž
Pasivní dům roku

Jak by měla vypadat KVALITNÍ OBÁLKA DOMU?


Masivní konstrukce nebo dřevostavba?
Obecně lze konstrukce rozdělit na těžké (masivní) a lehké (převážně dřevostavby). Každý typ konstrukce i druh materiálu má svá pro a proti. Proto na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď.

 

Dřevostavby
U dřevostaveb se investoři často neoprávněně obávají nebezpečí vzniku požáru, slabší odolnosti proti větru nebo horších akustických vlastností. Dřevo historicky dokázalo, že je velice kvalitním materiálem pro stavbu, stačí si všimnout více než stoleté dřevěné roubenky. To, že dřevo hoří, je jasný fakt. Vně konstrukcí však dřevo odhořívá na povrchu asi 1–2 cm, pak se snižuje přístup kyslíku a dál prakticky nehoří. Shořet či spíše úplně znehodnotit se může i masivní cihlová nebo betonová konstrukce a střešní dřevěné konstrukce. Protipožární ochranu tvoří u staveb omítka nebo vnitřní obklad, který je obyčejně nehořlavý.

 

Masivní stavby
Masivní stavby mají stále podstatně vyšší podíl na trhu s novostavbami. Pasivní domy je možné postavit v podstatě ze všech materiálů - cihel, vápenopískových bloků, betonu či plynosilikátových tvárnic. Jestliže chceme využít dobrých vlastností masivních staveb (akumulace tepla, akustický útlum), měli bychom volit materiály s větší objemovou hmotností i pevností, které zabezpečí v co nejmenší tloušťce statickou únosnost, a zvenčí pak zateplovat materiály s velkou tepelně-izolační schopností. Právě volba konstrukce s ohledem na výslednou tloušťku umožňuje snížit celkovou cenu domu.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, odborný partner veletrhu FOR PASIV


Více
  TZB-info
TZB-info NZEB bytové budovy a tepelné solární soustavy Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT nabídne informace o studiu i soutěž pro středoškoláky Hala roku Junior Semináře HELUZ od A do Z poradí nejen s návrhem nulových domů Odborné semináře projektových trendů Atelieru DEK se blíží Jakým nátěrem ošetřit dřevo dubu v exteriéru Nový prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva FOR PASIV 2018

Závěrečná zpráva FOR PASIV 2017

Facebook
Facebook