FOR PASIV FOR PASIV
Soutěž
Pasivní dům roku

Organizátor


ABF, a.s.

Pro naše zákazníky nabízíme ubytování v několika partnerských zařízeních. Detailní nabídku naleznete na stránkách www.abf.cz.
Závěrečná zpráva 2017
Připomínka na proběhlý 5. ročník veletrhu FOR PASIV
Změna sídla společnosti ABF, a.s.
Veletrh FOR PASIV navštívilo v letošním roce více než 21 tisíc návštěvníků během tří dnů


Zájem lidí o nízkoenergetické a pasivní domy rok od roku roste. Důkazem je vysoká návštěvnost veletrhů FOR PASIV a CESTY DŘEVA, které se uskutečnily ve dnech 9. – 11. února 2016. Na výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech letos zavítalo 21 348 návštěvníků. To je téměř o desetinu více než v roce 2016. Na 5 780 m2 se jim představilo 125 vystavovatelů z pěti evropských zemí včetně České republiky. Lidé, dle názoru vystavovatelů, přišli velmi dobře informovaní a přesně věděli, co chtějí. Firmy byly velmi spokojené, protože měly možnost komunikovat s velkým počtem potenciálních klientů.

 

Pro návštěvníky byl kromě expozic společností připravený nabitý doprovodný program. K oběma veletrhům nachystali pořadatelé odborné přednášky, které měly lidem zodpovědět maximum dotazů týkajících se výběru domu, jeho architektonického návrhu, projektové dokumentace, samotné výstavby, možnostech získání dotací, ale i následné údržby
a vlastností jednotlivých typů staveb v závislosti na použitých materiálech. V jedné z hal dokonce vyrostl roubený dům díky projektu ROUBENKA NAŽIVO. Ten postavili studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Volyně ve spolupráci s firmou DEKWOOD. Již poněkolikáté vzniklo v Letňanech ve spolupráci s CENTREM PASIVNÍHO DOMU bezplatné poradenské centrum, ve kterém odborníci radili se stavbou nemovitosti
i možností získání dotací a bylo stále plno.

 

Protože veletrhy v PVA EXPO PRAHA nejsou již dlouhou dobu jen o získávání informací, ale také o setkávání, pořadatelé nezapomněli ani na ty nejmenší návštěvníky. Pro děti byla v Letňanech nachystaná naučná stezka a zajímavý vzdělávací program LESNÍ SVĚT. Malí návštěvníci si mohli zahrát dřevěné pexeso, vyzkoušet dendrofon nebo si pohrát s naučnými tabulemi.

 

Na veletrhu byla vyhlášena soutěž PASIVNÍ DŮM 2016. Vítězem se stala dřevostavba
v Černošicích, kterou navrhla architektka Irena Truhlářová z ateliéru ARCHCON atelier, s.r.o. Hlas vítěznému domu dala téměř pětina (17,3 %) hlasujících. Do výběru vítěze promluvilo celkem 4 815 lidí, tedy o 59 % více než v loňském roce.

 

Organizátoři vybrali nejlepší expozice roku v soutěži TOP EXPO. Na veletrhu bylo z čeho vybírat, a tak rozhodování nebylo jednoduché. Při výběru nejlepšího stánku byl důležitý nejen vzhled, ale také funkčnost a orientace na návštěvníka. Cenu TOP EXPO na veletrhu CESTY DŘEVA v kategorii do 30 m2 vyhrála firma MARTIN ČUDA – TRUHLÁŘSTVÍ,
v kategorii nad 30 m2 ocenění získala firma ATRIUM, s.r.o. Nejlepšími expozicemi veletrhů FOR PASIV se staly firmy JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY s r.o. (v kategorii do 35 m2),  HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. a Xella CZ, s.r.o. (v kategorii nad 35 m2).

 Soutěž TOP EXPO veletrhu FOR PASIV a CESTY DŘEVA zná své vítěze
Prohlášení společnosti ABF, a.s. k jednání podvodných firem
HRACÍ PLOCHA PRO NEJMENŠÍ NÁVŠTĚVNÍKY NA SOUBĚHU VELETRHŮ CESTY DŘEVA A FOR PASIV
FOR PASIV ve Snídani s Novou
Nejlepším pasivním domem roku 2016 se stala dřevostavba z Černošic od atelieru ARCHCON atelier, s. r. o.


Veřejnost vybrala nejlepší pasivní dům roku 2016. Stala se jím dřevostavba stojící v Černošicích, kterou navrhla architektka Irena Truhlářová z ateliéru ARCHCON atelier, s.r.o. Hlas vítěznému domu dala téměř pětina (17, 3 %) hlasujících. Do výběru vítěze promluvilo celkem 4 815 lidí, tedy o 59 procent více než v loňském roce. Podrobné technické údaje dřevostavby najdete zde. Majitelé domu získali Cenu veřejnosti a americkou dvoukřídlou lednici.

 

Na druhém místě skončil rodinný dům Kociánka architekta Pavla Jury s celkem 563 hlasy (více zde) a na třetím dům ATREA Liberec-Ruprechtice, který navrhl inženýr Tomáš Krupa z ateliéru Symbiosa, s 513 hlasy (více zde). Vítěz byl vyhlášen na slavnostním zahájení veletrhu FOR PASIV za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce. Cenu veřejnosti předal výherci ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

 

Ocenění získali také tři lidé, kteří se do hlasování zapojili. Každý z nich obdržel poukaz na nákup zboží v hodnotě 15 tisíc korun v SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ, u dodavatele komínových systémů CIKO s.r.o. a na nákup sortimentu svítidel Zumtobel a Thorn.

 

Do letošního ročníku se přihlásilo 53 originálních energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala třináctku nejlepších. Novinkou oproti loňskému roku bylo, že přihlášené stavby mohly soutěžit ve dvou kategoriích – Pasivní rodinný dům a dále Ostatní energeticky velmi úsporné budovy. Vítězové jsou celkem čtyři. Nezávislá porota vybrala jednoho v každé kategorii – ti získali Cenu poroty, ocenění Cena generálního partnera udělil Isover, divize společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a. s. Svého vítěze si z plné třináctky finalistů zvolila sama veřejnost a díky celkovému počtu hlasů získal Cenu veřejnosti.

 

Pozn. Do soutěže se v tomto roce mohly přihlásit domy, které byly postaveny a zrekonstruovány v posledních dvou letech.

 

Soutěž Pasivní dům 2016 zorganizovala již druhým rokem společnost ABF a. s. Samotnou koordinaci zajistila nezávislá organizace Centrum pasivního domu. Akce se každoročně koná pod záštitou Státního fondu životního prostředí České republiky.Veletrhy FOR PASIV a CESTY DŘEVA začaly
Zvýhodněná nabídka vozů FORD na veletrhu FOR PASIV 2017!
NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR, z.s. (NEK) generálním partnerem veletrhu FOR PASIV


NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR, z.s. (NEK) sdružuje společnosti působící v energetickém, zvláště pak v teplárenském průmyslu, aktivně spolupracuje s univerzitami a výzkumnými středisky, což přináší silné partnerství rozvíjející lidský potenciál v oblasti výzkumu a inovací. Hlavním těžištěm spolupráce je podpora synergií mezi energetikou a průmyslovým sektorem a podpora výchovy k energetickým úsporám. Společnosti sdružené v NEK spolupracují na energetické koncepci státu, zabývají se technologiemi pro energetické využití biomasy či odpadů, podporují využívání obnovitelných zdrojů energie, ať už prostřednictvím výzkumu a vývoje v oblasti energetiky a životního prostředí nebo propagací a vzdělávacími akcemi. Zatím největšími investicemi klastru jsou technologie trigenerace ve společnosti SBU PLASTICS Zubří a experimentální zkušební zařízení pro využití čisté energie z odpadů a biomasy v areálu Dřevoparu v Lošticích. NEK se může prezentovat vlastní mobilní diagnostickou laboratoří, která je vybavena unikátním zařízením pro výzkumné a vývojové aktivity klastru.

NEK ve spolupráci s vysokými a středními školami technického zaměření realizuje vzdělávací projekty podporované strukturálními fondy EU, ve kterých se mohou studenti účastnit pravidelných odborných praxí a stáží, interaktivních seminářů, workshopů i konferencí s mezinárodní účastí. Nezbytnou součástí aktivit klastru je marketing a propagace, realizace konferencí, seminářů, účast na výstavách a veletrzích.

V současné době NEK realizuje projekt v rámci OPPIK č. CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_012/0002294 „Propagace a rozvoj činností NEK v oblasti energetických úspor a energetické koncepce“.Podnikáte se dřevem a hledáte nové partnery v Německu? Připravujeme pro Vás obchodní setkání s podnikateli z Drážďan a okolí během veletrhu CESTY DŘEVA.


Enterprise Europe Network (EEN) při Centru pro regionální rozvoj České republiky Vás zve na obchodní setkání s německými firmami 9.2.2017 během specializovaných veletrhů: FOR PASIV, CESTY DŘEVA, STŘECHY, ŘEMESLO a SOLAR PRAHA.

Hlavním partnerem projektu je EEN při Řemeslnické komoře v Drážďanech – HWK Dresden, které organizuje jednodenní misi německých firem na veletrh. Nabízíme Vám možnost individuálních jednání s účastníky mise, podnikateli, kteří zde hledají nové výrobce a dodavatele stavebních materiálů, především dřeva a polotovarů ze dřeva, ale i tesařské a truhlářské firmy na zajištění subdodávek pro vlastní stavební zakázky na německém i českém trhu.

 

 

 

 

 

Německé firmy navštíví vystavovatele, jsou připraveny i na schůzky s návštěvníky veletrhu.

Oborové činnosti: nízkoenergetické, pasivní a nulové stavby, dřevěné materiály, lesní hospodářství, zpracování dřeva, dřevěné stavby, konstrukce, stavba a renovace střech,…

Účast zdarma. Termín přihlášení: do 7.2. 2017

Více informací o jednáních Vám poskytne: ing. Eva Hrubešová, e-mail: eva.hrubesova@crr.cz, www.crr.cz/eenMajitelé pasivního domu ve Vraném nad Vltavou nás pustili k sobě domů


Bylo to přibližně před deseti lety, kdy se paní Natálie poprvé setkala s pasivním domem. Tehdy by ji ale ani ve snu nenapadlo, že jednou bude v jednom takovém bydlet. V následujícím rozhovoru vám zodpovíme nejčastější otázky o pasivních domech.

Co vás vedlo k tomu, abyste si pořídila pasivní dům?

Líbila se nám myšlenka minimálních provozních nákladů na bydlení, a to i za cenu o něco vyšší vstupní investice při stavbě. Chtěli jsme se chovat ekonomicky i ekologicky a do noty nám hrála probíhající dotační podpora Nová zelená úsporám. Přestože jsme původně pomýšleli jen na nízkoenergetickou stavbu, nakonec už to byl jen malý krok k pasivnímu standardu. Díky šikovnému architektovi i stavební firmě jsme potřebných parametrů dosáhli poměrně snadno.

 

Jaké výhody spatřujete u pasivních domů?

Výhodou pasivního domu je především ekonomická nenáročnost provozu, malá závislost na okolních zdrojích, příjemný vzduch uvnitř budovy a také to, že se v něm žije podstatně příjemněji, než v jiných typech stavby. Velmi příjemný je například pocit, když používáte teplou vodu, kterou ohřálo jen slunce.

 

Jaké jste při výstavbě volili materiály?

Dům je postavený ze speciálních broušených cihel FAMILY 2in1 společností HELUZ. Ty jsou vyplněné polystyrénem, a proto jsou vhodné pro zdivo nulových, pasivních, nízkoenergetických a energeticky úsporných budov. Základy budovy jsou odizolované pěnosklem, které má výborné tepelněizolační vlastnosti. Dřevěné okenní a dveřní výplně dodala společnost SLAVONA, střešní okna jsou od společnosti FAKRO. Ve všech oknech jsou využita trojskla. Máme podlahové vytápění, které je napojené na tepelné čerpadlo. Ohřev vody zajišťují solární kolektory a v zimních měsících také tepelné čerpadlo. Větrání domu probíhá rekuperací. A jinak si samozřejmě větráme dle potřeby okny, podobně jako ve všech nepasivních stavbách. Vytápění, vzduchotechnika i solární panely jsou od společnosti REGULUS.

 

Dbáte v domě na ochranu životního prostředí?

Dům jsme vybavili výhradně LED světly, celý náš dům tak spotřebuje svícením jen tolik energie jako jediný průměrný obývací pokoj v jiných stavbách. Dále jsme si ve spolupráci se zahradní architektkou vybudovali zahradu, která je téměř bezúdržbová a zejména nenáročná na závlahu, přestože bydlíme na sušším pozemku. Rozhodli jsme se také nepořizovat si bazén, pro osvěžení používáme pouze zahradní sprchu. Od čeho jsme, bohužel, vzhledem k vícenákladům a z technických důvodů na začátku ustoupili, bylo zpracování šedé vody (odtéká z umyvadel, praček, van, sprch, dřezů apod.), kterou je možné po úpravě využívat jako tzv. bílou vodu na splachování toalet či zalévání zahrad. V budoucnosti máme ale v plánu také sběr a užívání dešťové vody.

 

Jak hodnotíte nabídku firem v oboru?

Nabídka firem nebyla nijak zásadně omezena a zároveň ani příliš široká, aby se v ní zákazník přestával orientovat. S předvýběrem nám často pomáhal architekt nebo stavební firma.

 

Využili jste program Nová zelená úsporám?

Nad využitím programu Nová zelená úsporám jsme přemýšleli hned od začátku, množství dokumentů, které je potřeba připravit vypadá děsivě a zabere nějaký čas, ale určitě to stalo za to i vzhledem k výši příspěvku (více než 400 tis. Kč) stálo. S přípravou podkladů navíc v dnešní době pomáhají architekti nebo samotné stavební firmy. Plocha domu je 209 m2, náklady se vyšplhaly na 31 917 Kč za m2. Dotace tedy pokryla téměř desetinu nákladů.

 

Co byste doporučila lidem, kteří plánují stavbu, nebo rekonstrukci domu v pasivním standardu?

Aby spolupracovali s dobrým architektem nebo projektantem, vybrali si zkušenou stavební firmu a aby se nenechali ovlivnit předsudky a mýty, které ohledně pasivního bydlení občas panují ani strašáky v podobě náročnosti či nemožnosti získání dotace z programu Nová zelená úsporám.

 Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé domů na veletrhu FOR PASIV


Ti, co se chtějí dozvědět maximum o nízkoenergetických a pasivních domech, by si neměli nechat ujít další ročník veletrhu FOR PASIV, který se uskuteční již 9. až 11. února 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Na veletrhu se představí desítky společností, které se nízkoenergetickými a pasivními domy zabývají. Kromě toho připravili organizátoři velmi zajímavý a bohatý program. Hlavní témata letošního roku je život v pasivním domě a řízené větrání.

 

Na výstavišti bude otevřené bezplatné poradenské centrum, které vznikne ve spolupráci s CENTREM PASIVNÍHO DOMU. Odborníci poradí a odpoví na dotazy spojené se stavbou domu, výběrem vhodné technologie a materiálu nebo se získáním dotací a dostupného financování. Zástupci Státního fondu životního prostředí vystoupí na přednášce, na které budou návštěvníky informovat o možnosti získání dotací z programu Nová zelená úsporám. Každý den na veletrhu zazní zkušeností majitelů, architektů, projektantů a stavebních firem, kteří mají s pasivními a nízkoenergetickými domy zkušenost.

 

V rámci veletrhu se uskuteční slavnostní vyhlášení soutěže PASIVNÍ DŮM 2016, kde budou oceněny nejzajímavější pasivní domy a domy s velmi nízkou spotřebou energie na území České republiky. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 53 originálních energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala třináct nejlepších a z nich vybere vítěze ve dvou kategoriích. Své ocenění udělí i firma ISOVER - generální partner soutěže. Všech třináct domů je současně hodnoceno veřejností prostřednictvím hlasování na stránkách www.soutez.pasivnidomy.cz. Dům s největším počtem hlasů vyhrává cenu veřejnosti. I hlasující si přijdou na své, taktéž soutěží o hodnotné ceny.

 

Podrobné informace naleznete na webových stránkách www.forpasiv.czVÍTE, ŽE...zvolit správný zdroj tepla pro pasivní dům je mnohem jednodušší, než u klasické stavby?


Velice častou otázkou je, jaký zdroj tepla je nejlepší či nejlevnější, a jak velký zdroj tepla použít. Celková potřeba energie na vytápění ve srovnání s obvyklými domy je u pasivních domů snížena natolik, že vlastně na volbě základního zdroje tepla záleží o dost méně, než u běžné výstavby. Složitá řešení v pasivním domě nemají šanci, jejich vysoká pořizovací hodnota znamená dlouhou návratnost investice. Na trhu je množství zdrojů tepla i otopných soustav s různou pořizovací cenou, výkonem a provozními náklady. Nejvýhodnější volbu pak určují místní podmínky a přání investora.

Více informací k tomuto tématu získáte v termínu 9.-11. 2. 2017 na veletrhu FOR PASIV http://forpasiv.cz/ nebo navštivte stránky www.pasivnidomy.cz.Odborné poradenství zdarma přímo na veletrhu!


Poradíme a pomůžeme s Vašimi představami a plány na bydlení či rekonstrukci!

Hala 5, číslo stánku 5B20

 

Chystáte se stavět, nebo rekonstruovat? Nechejte si poradit od expertů na pasivní domy - nezávisle, zkušeně a bezplatně. U našich poradenských stolů se vystřídá řada zkušených odborníků na pasivní domy z různých oborů - architekti, projektanti, stavitelé, energetičtí poradci, experti na větrání, vzduchotěsnost, experti na dotace a financování.

Pokud se budete chtít domluvit na konkrétním čase nebo konkrétním poradci, napište prosím na seminare@pasivnidomy.cz. Rozpis konkrétních odborníků naleznete také na stránkách www.pasivnidomy.cz/akce.

 

NEBOJTE SE ZEPTAT TĚCH NEJLEPŠÍCH!

 


 

PROGRAM A ROZPIS PORADENSTVÍ:

čtvrtek 9. 2. 2017

 • 10:00 - 18:00 - Mgr. Stanislav Paleček: Neprůvzdušnost, Blower-door test a vše, co chcete vědět o pasivních domech
 • 10:00 - 18:00 - Veronika Zemková: Poradenství v oblastni financování stavby a hypoték
 • 10:00 - 14:00 - Ing. Libor Hrubý: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 14:00 - 18:30 - Ing. arch. Kateřina Mertenová: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 14:00 - 18:00 - Ing. Jan Patka (PORSENNA): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 14:00 - 17:00 - Martin Růžička (PENATUS): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů

pátek 10. 2. 2017

 • 10:00 - 18:00 - Ing. arch. Aleš Makový: Poradenství v oblasti projektu, plánování a pomoc s dotacemi
 • 10:00 - 18:00 - Veronika Zemková: Poradenství v oblastni financování stavby a hypoték
 • 10:00 - 14:00 - Mgr. Stanislav Paleček: Neprůvzdušnost, Blower-door test a vše, co chcete vědět o pasivních domech
 • 10:00 - 14:00 - Ing. arch. Martin Augustin: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 10:00 - 14:00 - Ing. arch. Kateřina Mertenová: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 11:00 - 13:00 – Ing. arch. Aleš Brotánek (ABateliér): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 14:00 - 17:00 - Ing. Michal Čejka (PORSENNA): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 14:00 - 16:00 - Ing. Petr Filip (Chytrý dům): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 13:00 - 18:00 - Ing. Jan Picpauer: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 15:00 - 18:00 - Ing. Libor Hrubý: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů

sobota 11. 2. 2017

 • 10:00 - 17:00 - Ing. arch. Aleš Makový: Poradenství v oblasti projektu, plánování a pomoc s dotacemi
 • 10:00 - 17:00 - Veronika Zemková: Poradenství v oblastni financování stavby a hypoték
 • 10:30 - 17:00 - Ing. Juraj Hazucha (Livee)Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 12:00 - 14:00 - Ing. Libor Hrubý: Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 10:00 - 17:00 - Josef SmolaVše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 10:00 - 13:00 - Martin Růžička (PENATUS): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů
 • 10:00 - 14:00 - Mgr. Stanislav Paleček: Neprůvzdušnost, Blower-door test a vše, co chcete vědět o pasivních domech
 • 13:00 - 17:00 - Ing. Jan Patka (PORSENNA): Vše, co chcete vědět o pasivních domech, rychlé posouzení projektů

 

Poradenské centrum organizujeme ve spolupráci s Centrem pasivního domu.

 Na veletrh i s dětmi!
VÍTE, ŽE...se pasivní dům dá postavit téměř z čehokoliv?


Pro pasivní domy jsou nejvhodnější konstrukce, které dokáží zabezpečit velmi kvalitní izolační schopnost při co nejmenší tloušťce stěn. Volba konstrukčního materiálu bývá jednak ovlivněna náklady na stavbu, ale především přímo užitnými vlastnostmi či jinými výhodami daného typu konstrukce. Co se týká konečného vzhledu stavby, volba konstrukčního materiálu nemá téměř žádný vliv. Dřevostavby jsou po omítnutí k nerozeznání od zděných domů a některé masivní stavby obložené modřínem se zase tváří jako dřevostavby.

 

Více informací k tomuto tématu získáte v termínu 9.-11. 2. 2017 na veletrhu FOR PASIV http://forpasiv.cz/ nebo navštivte stránky www.pasivnidomy.cz.Startuje příjem žádostí o dotace na výstavbu nízkoenergetických bytových domů, zelené střechy a využívání tepla z odpadní vody


Nově otevřená výzva (3. výzva pro bytové domy) je určena pro stavebníky bytových domů z řad fyzických i právnických osob, kteří díky ní mohou ušetřit nemalé peníze. Žádat o dotaci mohou od 9. ledna až do konce roku 2021. Výzva není územně omezena, to znamená, že dotaci je možné čerpat na výstavbu nízkoenergetických bytových domů po celé České republice.

 

Stavebníci bytových domů díky podpoře z NZÚ mohou pokrýt až 15 % výdajů na výstavbu jednoho projektu. Dodatečnou podporu pak mohou čerpat například i na zpracování odborného posudku, zajištění dozorové činnosti a měření průvzdušnosti obálky budovy.

 

Další novinkou, kterou program Nová zelená úsporám přináší, je rozšíření nabídky doposud podporovaných opatření pro rodinné i bytové domy o další moderní stavební "eko prvky" - o dotace na budování zelených střech a využívání tepla z odpadní vody.

 

Na zelené střechy, které přispívají například k úspoře energie na vytápění a chlazení, a to zejména v období větších výkyvů venkovních teplot, je poskytována podpora ve výši až 500 Kč/m2 půdorysné plochy vegetačního souvrství zelené střechy. V případě zpětného získávání tepla z odpadní vody je na žadateli, zda si zvolí účinnější centrální systém nebo jednodušší decentrální systém spořící energii nutnou na ohřev teplé vody při sprchování. Získat může až 5 000 Kč na jeden decentrální systém, popř. na napojené odběrné místo v případě centrálního systém.

 

Výstavba zelených střech a využívání tepla z odpadních vod je podporována jak u stávajících rodinných domů současně se zateplením, tak u nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Kromě těchto novinek byly upraveny i podmínky podpory na solární systémy, které tak nově umožňují podpořit využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde není optimální volit standardní fotovoltaické panely.

 

Kompletní informace k nově vyhlášené 3. výzvě pro bytové domy i novinkám ve stávajících výzvách jsou k dispozici na webových stránkách programu Nová zelená úsporám.

 

Více informací je k dispozici také v tiskové zprávě, vydané 21. listopadu 2016, více informací na tomto odkazu.Veletrh FOR PASIV nabídne nejnovější trendy v oblasti pasivních staveb. Součástí bude i veletrh Cesty dřeva a Střechy Praha


Plánujete stavbu nebo rekonstrukci domu? Provozujete firmu v oblasti dřevozpracujícího průmyslu nebo jste řemeslníkem? Potom zavítejte na veletrh nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV a souběžně probíhající veletrhy CESTY DŘEVA a STŘECHY PRAHA. Veletrhy se uskuteční od 9. do 11. února 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Veletrh FOR PASIV představí vše o pasivních domech zděných i dřevostavbách, přichystáno je i poradenské centrum

 

Veletrh FOR PASIV se zaměří na oblast projektování a výstavby nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb. Pozornost bude věnována i rekonstrukcím, stavebním materiálům, technickému zařízení, diagnostice, auditům nebo financování staveb. Připraven bude atraktivní doprovodný program. „Návštěvníci mohou využít bezplatné poradenské centrum, které pořádáme ve spolupráci s CENTREM PASIVNÍHO DOMU. Inspirovat se mohou i na slavnostním vyhlášení soutěže PASIVNÍ DŮM 2016, kde oceníme nejzajímavější pasivní domy a domy s velmi nízkou spotřebou energie na území České republiky,“ říká manažerka veletrhu Kateřina Maštalířová. Hlavními tématy pro tento ročník jsou Život v pasivním domě a Řízené větrání. Témata budou obsažena v každodenních přednáškách a propojí návštěvníka s poradenským centrem, kde odborníci odpovědí na dotazy k energeticky úspornému stavění. Zájemci se tak dovědí, jaký lze využít stavební materiál, která technologie je nejefektivnější, jak získat dotace nebo kam se obrátit pro pomoc s projektem.

 

Veletrh CESTY DŘEVA se zaměří na sruby, roubenky a dřevostavby

Na veletrhu se budou prezentovat sruby, roubenky a montované dřevostavby. Připraven je také atraktivní doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit například na projekt ROUBENKA NAŽIVO, kdy zde budou studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Volyně ve spolupráci s firmou DEKWOOD stavět průčelí roubenky. Firma DEKWOOD se dále představí v rámci přednášek na téma bydlení v roubence. V rámci souběhu veletrhů je potom připraveno mnoho užitečných přednášek, seminářů a poradenských center. Na své si zde proto přijde odborná i široká veřejnost. Součástí veletrhu CESTY DŘEVA bude i první postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Generálním partnerem veletrhu je Národní dřevařský klastr.

 

Podrobné informace naleznete na webových stránkách www.forpasiv.cz, www.cestydreva.cz

 

Kontakt pro média:

Alena Bradáčová, e-mail: bradacova@abf.cz8. ročník „Soutěže o nejlepší projekt“ od společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. pro střední průmyslové školy stavební je vyhlášen


Studenti 3. ročníků se mohou se svými projekty přihlásit do kategorie projekt rodinného domu, studenti 4. ročníků pak do kategorie projekt občanské stavby. Od letošního ročníku se mohou studenti nově zúčastnit také speciálního ocenění – nejlepší projekt rodinného domu s použitím produktů TONDACH (studenti 3. ročníků) a nejlepší projekt občanské stavby s použitím produktů TONDACH (studenti 4. ročníků).

Termíny pro přihlášení do soutěže a odevzdání soutěžních prací jsou 14. 4. 2017 pro kategorii projekt občanské stavby (vč. speciálního ocenění) a 19. 5. 2017 pro kategorii projekt rodinného domu (vč. speciálního ocenění). Vzhledem k omezenému počtu studentů a škol, které je možné do soutěže zaregistrovat, je doporučeno podat přihlášku co nejdříve. Přihláška a pravidla soutěže jsou k dispozici na www.porotherm.cz/soutez_skoly. Přihlášky je potřeba zaslat e-mailem na soutez_skoly@porotherm.cz nebo poštou do sekretariátu soutěže.

Soutěž opět probíhá ve dvou soutěžních kolech – školním a celostátním. Projekty musí být zpracovány s maximálním použitím produktů Porotherm a TONDACH (pokud to stavba umožňuje) včetně typových detailů a konstrukčních řešení.

Pro studenty, jejichž soutěžní práce budou v rámci soutěže oceněny, jsou připraveny lákavé finanční odměny. Odměněny budou opět také školy oceněných studentů – každá škola získá finanční odměnu a 30 vstupenek na mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2017 nebo na jiný veletrh s podobným zaměřením.

Zdroj: http://stavba.tzb-info.cz/hruba-stavba/120179-8-rocnik-souteze-o-nejlepsi-projekt-pro-stredni-prumyslove-skoly-stavebni-je-vyhlasenVÍTE, ŽE…cena úsporného domu nemusí být vyšší než domu běžného?
Startuje hlasování v soutěži o nejlepší energeticky šetrný dům Česka


Do letošního ročníku se přihlásilo 53 originálních energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala třináctku nejlepších. Novinkou oproti loňskému roku je to, že přihlášené stavby mohou soutěžit ve dvou kategoriích – Pasivní rodinný dům a dále Ostatní energeticky velmi úsporné budovy.

Letos bude i více oceněných, celkem čtyři. Nezávislá odborná porota vybere vítěze v obou kategoriích a své ocenění udělí i Generální partner soutěže. Svého vítěze si z plné třináctky finalistů zvolí i sama veřejnost. Právě ta může pro svého favorita hlasovat na http://soutez.pasivnidomy.cz/ od středy 14. 12. 2016 až do konce ledna. Jednotliví vítězové pak budou slavnostně vyhlášeni na veletrhu FOR PASIV 2017 v Praze.

Do soutěže se v tomto roce mohly přihlásit domy, které byly postaveny a zrekonstruovány v posledních dvou letech.

„Klíčovým kritériem bylo splnění energetické třídy skupiny B, tedy platný průkaz energetické náročnosti dokazující, že se jedná o velmi úspornou stavbu. Právě to bylo zárukou, že se do soutěže dostanou skutečně jen ty nejlepší moderní stavby v Česku. Krásné nejen na pohled, ale také co nejdokonalejší „uvnitř“ – tedy splňující nejpřísnější technické parametry,“ vysvětluje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu. „A musím říci, že letos skutečně bylo z čeho vybírat. A to jak z hlediska osobitého a inspirativního architektonického pojetí, tak perfektního konstrukčně-technického i technologického řešení staveb. Veřejnost se tedy má na co těšit.“

Vítězové jednotlivých kategorií získají hodnotné ceny od partnerů soutěže, stejně tak i vylosovaní hlasující z řad veřejnosti.

Více o soutěži zde.Pasivní domy zažívají rozmach, novinkou jsou green buildings


Pasivní domy zažívají v současnosti rozmach v České republice i v zahraničí. Jejich benefitem je energetická úspornost a vysoký standard bydlení. Novinkou jsou GREEN BUILDINGS, které jsou navrhovány s ohledem na životní prostředí. Kompletní přehled pasivních a nízkoenergetických domů naleznete na veletrhu FOR PASIV, který se uskuteční od 9. do 11. února 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.


Pasivní domy a aktuální trendy

Pasivní dům spojuje nízké náklady na provoz a vysoký komfort bydlení. Aby byl pasivní dům maximálně funkční, je potřeba při jeho plánování zohlednit několik kritérií, například vhodné umístění domu na pozemku, správná orientace vůči světovým stranám, kompaktní tvar domu, dostatečná vrstva tepelné izolace, okna a dveře s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi nebo řízené větrání se zpětným získáváním tepla takzvanou rekuperací. Při stavbě domu se doporučuje využít služeb odborníků, architektem a projektantem počínaje, stavebním dozorem konče. V pasivních domech se stále více uplatňují tradiční přírodní materiály jako dřevo, hlína, kámen, v moderní formě jak v konstrukci domů, tak hlavně v interiéru. „Vedle toho, že jsou šetrnější k životnímu prostředí, vytvářejí příjemnou atmosféru a mají pozitivní vliv na zdraví a psychickou pohodu,“ říká Petr Dusil ze společnosti Domy ATREA.


GREEN BUILDINGS se v Evropě těší popularitě

Novinkou, která prostupuje z Evropy do České republiky, zatím spíše do větších komerčních projektů jako jsou kanceláře a bytové domy, jsou takzvané GREEN BUIDINGS neboli trvale udržitelné budovy. Cílem je nalezení rovnováhy mezi uživatelským komfortem a dopadem staveb na životní prostředí. Stavby následují pozitivní přístup k ekologii a dbají na ochranu životního prostředí. Je kladen důraz na šetrné a efektivní využívání energie v celém životním cyklu budov a jsou využívány technologie a postupy, které snižují negativní vliv na životní prostředí jak ve vlastní konstrukci budovy v podobě obnovitelných stavebních materiálů a místních zdrojů, tak při provozu budovy v podobě úsporných technologií a obnovitelných zdrojů energie, větrání s rekuperací, osvětlení, hospodaření s vodou, odpadového hospodářství apod. Uplatňují se principy nízkoenergetických a pasivních domů.


Certifikáty jsou považovány za znak prestiže

Pro srovnání úrovně kvality budov v souladu s principy trvale udržitelné výstavby se ve světě používají propracované certifikační systémy, například LEED původem z USA a BREEM původem z Velké Británie. V České republice je od roku 2010 k dispozici národní certifikační nástroj SBToolCZ. V rámci případové studie byla jednou z prvních hodnocených budov v České republice budova školicího střediska společnosti ATREA, první energeticky nulová budova v ČR, která získala zlatý certifikát. Certifikační nástroje vedle dopadu na životní prostředí hodnotí budovy také po stránce technického provedení, uživatelského komfortu, zohledňují sociální dopady stavby a inspirují architekty a investory k hledání inovativních řešení. Na západě jsou certifikáty vnímány jako určitý symbol prestiže.Pořádáme soutěž PASIVNÍ DŮM ROKU, která podporuje výstavbu pasivních domů v České republice


Soutěžní přehlídka pasivních domů a domů s velkmi nízkou spotřebou energie si klade za cíl hledat, mapovat a oceňovat nejzajímavější pasivní domy a domy s velmi nízkou spotřebou energie na území České republiky. Atraktivní formou se snaží podpořit šetrnou výstavbu v Česku. Zároveň chce veřejnosti ukázat, že kvalitně postavené, ekologické a zdravé bydlení je moderní a dostupné prakticky každému. Soutěž bezesporu přispívá k ochraně českého životního prostředí. Mezi širokou veřejností potom zvyšuje povědomí o celospolečenské odpovědnosti v zacházení se zdroji.

 

Na soutěži budou uděleny čtyři ocenění ve dvou kategoriích

Soutěž PASIVNÍ DŮM ROKU proběhne ve dvou kategoriích, a to novostavby rodinných domů a novostavby a rekonstrukce ostatních budov. Uděleny budou čtyři ocenění, konkrétně dvě ceny poroty, cena generálního partnera a cena veřejnosti. Právě cena veřejnosti bude udělena na základě veřejného hlasování na webovém portále www.pasivnidumroku.cz od 12. prosince 2016 do 31. ledna 2017. Vítězové soutěže budou slavnostně vyhlášeni na veletrhu nízkoenergetických pasivních a nulových staveb FOR PASIV od 9. do 11. února 2017.


Podrobné informace o projektu naleznete na webových stránkách www.pasivnidumroku.czOd roku 2020 budou muset mít všechny novostavby standard téměř nulovou spotřebu energie


Pasivní dům je ekonomický a šetrný k životnímu prostředí

Pasivní domy se přezdívají jako domy budoucnosti. Obsahují totiž ty nejlepší běžně dostupné prvky, které stavební trh v současnosti nabízí. „Jedná se o kvalitní tepelnou izolaci, okna se třemi skly a řízené větrání s rekuperací tepla. Dům je úsporně vytápěn a zároveň permanentně větrán. Vzduch navíc prochází přes filtr, takže se tam nedostanou nečistoty jako prach nebo pyl,“ říká ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta. Technologie se přitom neustále vyvíjí, aby co nejlépe vyhovovaly současným požadavkům. Díky vývoji dochází ke snižování cen produktů, které se stávají lépe dosažitelné. V dlouhodobém hledisku jsou úsporné domy cenově výhodnější než standardní domy. Jejich návratnost se pohybuje od nuly do maximálně dvaceti let. Domy jsou potom obecně komfortnější a úsporným charakterem napomáhají k šetření životního prostředí.
 

Česká republika finančně podporuje stavbu pasivních domů

Při plánování stavby nízkoenergetického, pasivního nebo nulového domu je nejlepším řešením setkat se s architektem a projektantem a probrat konkrétní možnosti. Na samotnou stavbu by potom měl dohlížet technický dozor. „Aby měla stavba pasivního domu požadovaný výsledek, je potřeba dbát na celek i detaily, například na správnou orientaci domu, volbu tvaru nebo využití materiálů,“ říká Jan Bárta. Další cenově dostupnější variantou je stavba domu svépomocí, kdy se zohlední pasivní standard. Protože od roku 2020 budou muset všechny novostavby mít standard s téměř nulovou spotřebou energie, snaží se Česká republika podporovat stavbu těchto domů. Zájemci zde mohou využít jeden z dotačních programů Státního fondu životního prostředí. Jedná se konkrétně o program NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM určený pro rodinné domy a bytovky v Praze, OPERAČNÍ PROGRAM ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ určený pro veřejné budovy nebo OPERAČNÍ PROGRAM PODNIKÁNÍ A INOVACE PRO KONKURENCESCHOPNOST zaměřený na podnikatelský sektor. Díky těmto programům lze získat na stavbu dotaci větší než čtvrt milionu korun.
 

Prezentace pasivních domů na veletrhu FOR PASIV

Před stavbou nebo rekonstrukcí se můžete inspirovat na pátém ročníku veletrhu nízkoenergetických pasivních a nulových domů FOR PASIV, který proběhne od 9. do 11. února 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Na veletrhu proběhne také vyhlášení soutěže Pasivní dům roku 2016. Součástí veletrhu FOR PASIV bude i druhý ročník veletrhu CESTY DŘEVA nebo STŘECHY PRAHA.
 

Podrobné informace na www.forpasiv.czSlavnostní zahájení soutěže PASIVNÍ DŮM ROKU 2016 proběhlo na veletrhu FOR ARCH


PASIVNÍ DŮM ROKU podporuje výstavbu pasivních domů v České republice

Primárním cílem soutěže PASIVNÍ DŮM ROKU je hledat, mapovat a oceňovat nejzajímavější pasivní domy a domy s velmi nízkou spotřebou energie na území České republiky. Soutěž se snaží atraktivní formou podpořit šetrnou výstavbu v Česku. Zároveň se snaží veřejnosti ukázat, že kvalitně postavené, ekologické a zdravé bydlení je moderní a dostupné prakticky každému. PASIVNÍ DŮM ROKU bezesporu přispívá k ochraně českého životního prostředí. Mezi širokou veřejností potom zvyšuje povědomí o celospolečenské odpovědnosti v zacházení se zdroji.

Na soutěži budou uděleny čtyři ocenění ve dvou kategoriích

Do soutěže se mohou zapojit všichni vlastníci domů, nebo jejich zástupci s podloženým souhlasem vlastníka. Soutěžit se přitom bude ve dvou kategoriích, a to novostavby rodinných domů a novostavby a rekonstrukce ostatních budov. Uděleny budou čtyři ocenění, konkrétně dvě ceny poroty, cena veřejnosti a cena generálního partnera. Cenu poroty udělí na základě hodnocení odborná porota složená ze zástupců Centra pasivního domu, Státního fondu životního prostředí České republiky a nezávislých odborných porotců. Cena veřejnosti bude udělena na základě veřejného hlasování na webovém portále www.pasivnidumroku.cz od 12. prosince 2016 do 31. ledna 2017. Vítězové soutěže budou slavnostně vyhlášeni na veletrhu nízkoenergetických pasivních a nulových staveb FOR PASIV od 9. do 11. února 2017.

Historie soutěže PASIVNÍ DŮM ROKU

Téma pasivních domů se těší nejen v zahraničí, ale také v České republice stále větší pozornosti. Dokládá to mimo jiné vysoká úspěšnost prvního ročníku soutěže PASIVNÍ DŮM ROKU. Hlavní cenu tehdy obdržel rodinný dům ve Vrané nad Vltavou, který kromě prestižního ocenění získal zahradní bazén včetně příslušenství od společnosti ABPLAST s.r.o. v celkové hodnotě 80 000 Kč. Vzhledem k vysoké úspěšnosti se soutěž pro rok 2016 rozšířila o další ocenění, a to dvě ceny poroty, cenu veřejnosti a cenu generálního partnera.

Podrobné informace o projektu naleznete na webových stránkách www.pasivnidumroku.czFOR PASIV 2017


Každoročně se na veletrhu prezentují jedničky z oboru. Své uplatnění zde najde každá firma, která se věnuje projektovému a rozpočtovému oboru, výstavbě a rekonstrukcím, dodávce stavebních materiálů a technického vybavení budov, diagnostice, auditům, poradenství či způsobům financování. 

Zájem o veletrh FOR PASIV a jeho téma stále roste. Důkazem toho je nejen narůstající zájem firem prezentovat zde své produkty a služby, ale také zvyšující se číslo návštěvníků, které v letošním roce dosáhlo téměř 20 000. 

Pro návštěvníky i vystavovatele bude připraven opět zajímavý doprovodný program, který inspiruje a motivuje laickou i odbornou veřejnost a pomůže nalézt odpovědi na jejich otázky. 

5. ročník veletrhu FOR PASIV proběhne v jedinečném souběhu společně s veletrhem CESTY DŘEVA, který bude zaměřen na dřevostavby, dřevěné konstrukce, materiály, výrobky, zpracování a technologie dřeva a dále s veletrhem STŘECHY PRAHA. Součástí souběhu veletrhů bude i okresní kolo velmi oblíbené soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO.TZB-info
TZB-info Výhody použití keramického kameniva při zakládání domu Co přinesou Stavební veletrhy Brno 2017? Kompozitní dřevobetonové konstrukce s mechanickými spojovacími prostředky Energetická náročnost průmyslových budov - ČÁST 3 - BUDOVA S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE Nejlepší zelené stavby světa pohledem České rady pro šetrné budovy Aktuální semináře AZ Promo s.r.o.
Závěrečná zpráva 2017

Závěrečná zpráva 2016

Závěrečná zpráva 2015
Facebook
Facebook