FOR PASIV
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Jedním z témat veletrhu FOR PASIV je udržitelné stavění


Téma nízkoenergetické a pasivního bydlení se postupně dostává do podvědomí stále většímu počtu obyvatelstva. Mnozí zájemci si uvědomují, že z dlouhodobého hlediska se vyplatí zvýšit vstupní investice, které se v průběhu času vrátí v podobě úspory energií. Stále však existuje u potenciálních majitelů nových domů mnoho otázek – např. jak vybrat nejvhodnější stavební firmu, jak velké jsou úspory takového bydlení nebo jaké výhody nízkoenergetický nebo pasivní dům uživateli nabízí. Na všechna tato témata najdou návštěvníci na veletrhu odpovědi. Kromě prezentace více než pěti desítek firem si budou moci zájemci o nové bydlení vyměnit zkušenosti s majiteli pasivních domů.

Společným tématem většiny firem, které se budou na veletrhu prezentovat, je udržitelnost stavění. „Udržitelná výstavba klade velký důraz na budoucí spotřebu energií domu, která se dnes stává klíčovým faktorem při plánování budov. Mimo tento základní faktor však udržitelné stavění také znamená používání recyklovatelných a ekologicky nezávadných materiálů pro výstavbu a navrhování konstrukcí s dlouhodobou životností i s možností jejich obnovy,“ říká Viktor Zbořil z Aliance Bahal.

Zájem o pasivní bydlení roste
V posledních letech se zvyšuje zájem o stavbu pasivních a nízkoenergetických domů. Jedním z hlavních důvodů jsou dotace z programu Nová zelená úsporám. „V uplynulém roce bylo v České republice připraveno zhruba 1 000 projektových dokumentací pro pasivní domy a domy velmi blízké pasivním, což je téměř 10 % všech novostaveb. Většina z nich (80 %) byla podpořena přes program Nová zelená úsporám,“ komentuje zvyšující se zájem o pasivní bydlení Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu. Při využití dotace Nová zelená úsporám se v porovnání s cenou běžného typového domu prakticky jakékoliv vícenáklady na pasivní dům stírají. Při započtení provozních nákladů a nákladů na údržbu pasivního domu vychází dokonce výhodněji než běžná výstavba.

Více
Závěrečná zpráva 2022

Facebook