FOR PASIV
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Zahájili jsme pátý ročník soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019


Cílem letošního ročníku je představit široké veřejnosti stavby pro 21. století a ocenit ty nejatraktivnější. V Česku se jich každoročně postaví stovky a soutěžní přehlídka chce ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou komfortní, šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí a dostupné prakticky každému. Do soutěžní přehlídky lze přihlásit domy rodinné, bytové, ale i administrativní stavby, nebo ty využívané k veřejným účelům. Stavby mohou být v pasivním či nulovém standardu, ale i s velmi nízkou energetickou náročností a u rekonstrukcí splňující požadavky programu Nová zelená úsporám či Operačního programu Životní prostředí.

 

„Myšlenka rozšířit soutěž o energeticky úsporné rekonstrukce domů se ukázala jako krok správným směrem. Přinesla řadu zajímavých projektů a zároveň se ukázalo, že i rekonstrukci lze provést kvalitně a podle současných nízkoenergetických trendů. Proto i v letošním roce budou přihlášené projekty oceněny ve dvou základních kategoriích: Novostavby – pasivní dům a Rekonstrukce – úsporný dům,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

 

„Jsme rádi, že kulatiny soutěžní přehlídky můžeme oslavit v tak silném složení partnerů a společně tím pokračovat v základní myšlence soutěžní přehlídky, a tou je osvěta nízkoenergetických a pasivních staveb, propagace a popularizace dotací Nová zelená úsporám. Vyhlášení výsledků se dozvíme na největším setkání takto smýšlející veřejnosti při veletrhu FOR PASIV v únoru 2020 opět na výstavišti PVA EXPO PRAHA“. Dodává obchodní a marketingový ředitel ABF, a.s., Martin František Přívětivý.

 

„Vnímám, že úsporné stavby staví odpovědní investoři, kterých přibývá, stejně jako lidí vyhledávajících zdravý životní styl. Já osobně věřím, že nejsme daleko od doby, kdy energetický standard bude prvním krokem investora k odpovědnému investování. A další kroky, jako je hospodaření s vodou či odpady, instalace obnovitelných zdrojů energie a rozvoj elektromobility, budou následovat,“ komentuje letošní vyhlášení ředitel Centra pasivního domu, Tomáš Vanický.


Generálním partnerem letošního ročníku soutěžní přehlídky se stala Hypoteční banka. „Právě pro ty, kteří chtějí stavět nebo rekonstruovat v nejvyšším energetickém standardu, je naše Zelená hypotéka vhodná,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky a dodává: „Jako banka se chceme podílet na financování šetrných staveb a větším využití zdrojů obnovitelné energie u rodinných domů. Jako jediní proto nabízíme specializovaný produkt, který takové stavby finančně zvýhodňuje, a rozšiřujeme počet benefitů motivující další zájemce o ekologicky udržitelné bydlení.“

 

Vyhlášení soutěžní přehlídky proběhlo na veletrhu FOR ARCH.
Přihlásit stavby do soutěžní přehlídky bude možné od 17. 9. – 4. 12. 2019. Současně s přihlášením do soutěže lze stavby v pasivním standardu přihlásit k prohlídce na Dny pasivních domů, které připadnou na víkend od 8. do 10. listopadu 2019.

 

Hodnocení odbornou porotou bude probíhat od 9. 12. 2019 – 13. 12. 2019. Porota zkontroluje, zda přihlášky splňují všechny náležitosti a vyhodnotí vítěze v obou kategoriích. Seznam porotců - link.

 

Hlasování veřejnosti bude zpřístupněno od 16. 12. 2019 – 31. 1. 2020 na www.soutez-uspornydum.cz, do hlasování veřejnosti postoupí všechny stavby, které splní soutěžní podmínky. Vítěz bude určen na základě počtu hlasů.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 6. 2. 2020 u příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV. Veletrh zaměřený na nízkoenergetické, pasivní a nulové stavění se bude konat v termínu 6. – 8. února 2020 v prostorách PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech.
 

Organizátor: Centrum pasivního domu, z.s.
Generální partner: Hypoteční banka, a.s., Hlavní partneři: REHAU s.r.o., SLAVONA, s.r.o., STIEBEL ELTRON spol. s r. o., E.ON energie a.s.; Partneři: Xella CZ, s.r.o., SIKO KOUPELNY a.s., Wienerberger s.r.o., Atrea s.r.o., Velux Česká republika, s.r.o.

 

Záštitu nad soutěžní přehlídkou poskytlo: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.
 


Více
Závěrečná zpráva 2022

Facebook