FOR PASIV
Odebírat novinky
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Majitelé pasivního domu ve Vraném nad Vltavou nás pustili k sobě domů


Majitelé pasivního domu ve Vraném nad Vltavou nás pustili k sobě domů

Bylo to přibližně před deseti lety, kdy se paní Natálie poprvé setkala s pasivním domem. Tehdy by ji ale ani ve snu nenapadlo, že jednou bude v jednom takovém bydlet. V následujícím rozhovoru vám zodpovíme nejčastější otázky o pasivních domech.

Co vás vedlo k tomu, abyste si pořídila pasivní dům?

Líbila se nám myšlenka minimálních provozních nákladů na bydlení, a to i za cenu o něco vyšší vstupní investice při stavbě. Chtěli jsme se chovat ekonomicky i ekologicky a do noty nám hrála probíhající dotační podpora Nová zelená úsporám. Přestože jsme původně pomýšleli jen na nízkoenergetickou stavbu, nakonec už to byl jen malý krok k pasivnímu standardu. Díky šikovnému architektovi i stavební firmě jsme potřebných parametrů dosáhli poměrně snadno.

 

Jaké výhody spatřujete u pasivních domů?

Výhodou pasivního domu je především ekonomická nenáročnost provozu, malá závislost na okolních zdrojích, příjemný vzduch uvnitř budovy a také to, že se v něm žije podstatně příjemněji, než v jiných typech stavby. Velmi příjemný je například pocit, když používáte teplou vodu, kterou ohřálo jen slunce.

 

Jaké jste při výstavbě volili materiály?

Dům je postavený ze speciálních broušených cihel FAMILY 2in1 společností HELUZ. Ty jsou vyplněné polystyrénem, a proto jsou vhodné pro zdivo nulových, pasivních, nízkoenergetických a energeticky úsporných budov. Základy budovy jsou odizolované pěnosklem, které má výborné tepelněizolační vlastnosti. Dřevěné okenní a dveřní výplně dodala společnost SLAVONA, střešní okna jsou od společnosti FAKRO. Ve všech oknech jsou využita trojskla. Máme podlahové vytápění, které je napojené na tepelné čerpadlo. Ohřev vody zajišťují solární kolektory a v zimních měsících také tepelné čerpadlo. Větrání domu probíhá rekuperací. A jinak si samozřejmě větráme dle potřeby okny, podobně jako ve všech nepasivních stavbách. Vytápění, vzduchotechnika i solární panely jsou od společnosti REGULUS.

 

Dbáte v domě na ochranu životního prostředí?

Dům jsme vybavili výhradně LED světly, celý náš dům tak spotřebuje svícením jen tolik energie jako jediný průměrný obývací pokoj v jiných stavbách. Dále jsme si ve spolupráci se zahradní architektkou vybudovali zahradu, která je téměř bezúdržbová a zejména nenáročná na závlahu, přestože bydlíme na sušším pozemku. Rozhodli jsme se také nepořizovat si bazén, pro osvěžení používáme pouze zahradní sprchu. Od čeho jsme, bohužel, vzhledem k vícenákladům a z technických důvodů na začátku ustoupili, bylo zpracování šedé vody (odtéká z umyvadel, praček, van, sprch, dřezů apod.), kterou je možné po úpravě využívat jako tzv. bílou vodu na splachování toalet či zalévání zahrad. V budoucnosti máme ale v plánu také sběr a užívání dešťové vody.

 

Jak hodnotíte nabídku firem v oboru?

Nabídka firem nebyla nijak zásadně omezena a zároveň ani příliš široká, aby se v ní zákazník přestával orientovat. S předvýběrem nám často pomáhal architekt nebo stavební firma.

 

Využili jste program Nová zelená úsporám?

Nad využitím programu Nová zelená úsporám jsme přemýšleli hned od začátku, množství dokumentů, které je potřeba připravit vypadá děsivě a zabere nějaký čas, ale určitě to stalo za to i vzhledem k výši příspěvku (více než 400 tis. Kč) stálo. S přípravou podkladů navíc v dnešní době pomáhají architekti nebo samotné stavební firmy. Plocha domu je 209 m2, náklady se vyšplhaly na 31 917 Kč za m2. Dotace tedy pokryla téměř desetinu nákladů.

 

Co byste doporučila lidem, kteří plánují stavbu, nebo rekonstrukci domu v pasivním standardu?

Aby spolupracovali s dobrým architektem nebo projektantem, vybrali si zkušenou stavební firmu a aby se nenechali ovlivnit předsudky a mýty, které ohledně pasivního bydlení občas panují ani strašáky v podobě náročnosti či nemožnosti získání dotace z programu Nová zelená úsporám.

 


Více
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva 2023

Facebook