FOR PASIV
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

ZDROJE ENERGIE PRO PASIVNÍ DOMY


V současnosti jsou domácnosti největším spotřebitelem primární energie v ČR. Obdobně je tomu i v zahraničí. Z toho přibližně 70% její spotřeby tvoří vytápění, zbytek připadá na ohřev vody, spotřebiče a osvětlení.

 

U pasivních domů jsou tyto poměry naopak. Minimální potřeba tepla na vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu. Proto je vhodné v pasivních domech používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, biomasy nebo ze země.

 

Vedle spotřeby tepla na vytápění je spotřeba primární energie dalším z hlavních parametrů kvalitního domu. Vyjadřuje, jaké množství neobnovitelných zdrojů je spotřebováno, a vypovídá nejen o celkové energetické náročnosti objektu, ale také o provozních nákladech. Maximální roční spotřeba primární energie pasivního domu je 120 kWh/(m²a). Počítá se do ní podíl na vytápění, ohřev vody, provozní energie (ventilátory, čerpadla), osvětlení a spotřebiče.

 

Spotřebu primární energie můžeme nejvýrazněji ovlivnit volbou typu zdroje pro vytápění a přípravu teplé vody. Například elektřina je z hlediska faktoru energetické proměny rovná číslu 3, tedy nevýhodná. Znamená to, že na 1 kWh elektrické energie jsou při výrobě spotřebovány 3 kWh z neobnovitelných zdrojů. Ani u obnovitelných zdrojů energie není tento faktor nulový. Vždy je tu jistý podíl energie neobnovitelného původu (pohon čerpadel, ventilátorů, doprava atd.). Čím vyšší je faktor energetické proměny zdroje, tím vyšší jsou i emise škodlivin do ovzduší. (Pro doplnění této problematiky uveďme, že místo označení faktor energetické proměny se také používá termín koeficient podílu primární energie, s kterým je možné se v praxi setkat.)

 

Dnes se v pasivních domech používá nejčastěji kombinace běžného, ale výrazně zmenšeného systému vytápění, a samostatného systému větrání. Přičemž je nutno zabezpečit kvalitní regulaci a přiměřený výkon všech zdrojů. Pro dosažení příjemné vnitřní teploty v létě nepotřebují v našich klimatických podmínkách pasivní domy žádná doplňková chladící zařízení, jako je klimatizace apod. Noční větrání ve spojení s vyváženým návrhem oken a jejich stíněním je nejjednodušší způsob, jak zabezpečit letní komfort. Větrací jednotky obyčejně mají i letní režim, kdy odpadní vzduch prochází kolem výměníku tepla přes by-pass (tedy oklikou) a neohřívá nasávaný chladný vzduch.

 

Doporučení pro využívání úsporných zdrojů energie a technologií v pasivním domě:

  • vytápění spojené s ohřevem teplé vody, například akumulační zásobník tepla umožňující průtočný ohřev teplé vody s možností připojení více zdrojů nejlépe z obnovitelných zdrojů (fotovoltaické panely, solární kolektory, krbová teplovodní vložka, kotel na biomasu, …)
  • tepelné čerpadlo jen nízko-výkonové, např. ve spojení s větracími jednotkami, případně pro větší objekty geotermální čerpadlo
  • použití solárních kolektorů pro ohřev teplé vody; pro čtyřčlennou rodinu s průměrnou spotřebou teplé vody je dostačující plocha asi 5–8 m²
  • krátké kvalitně izolované rozvody tepla
  • využívání šetrných spotřebičů třídy A, A+
  • šetrné chování uživatelů domu (zavírání kohoutků, zhasínání, nepřetápění interiérů, využívání pouze potřebného množství vody k osobní hygieně vs. plná vana horké vody, atd.)

 

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.cz

 


Více
  TZB-info
TZB-info Kotvení desek PAVATEX sponami Seminář: Technické podklady pro navrhování konstrukčního systému HELUZ Úspory energie v obytných budovách nerostou dostatečně rychle Průvodce výběrem plošiny pro práci ve výšce Dům pro rodinu stojí, teď jsou na řadě papoušci Prof. Petráš opätovne zvolený do výkonného výboru FEANI
Facebook
Facebook