Proč postavit pasivní dům
Pasivní dům je pro každého, kdo přemýšlí o svých výdajích, chce žít zdravě a udržitelně. Je pro ty, kteří chtějí být připraveni na růst cen či nedostatek energie. Poslední roky nám ukazují, že ten, kdo odpovědně investoval do stavby pasivního domu, je na rozmary trhu s energií a politický vývoj v Evropě skvěle připraven.
Směřujeme k pasivním domům
Již více jak 100 let probíhá zvyšování nároků na výstavbu nových budov včetně energetické zpřísňování. Toto zpřísňování souvisí i s většími nároky na kvalitu života. Je tak logické, že stejně jako máme stále úspornější spotřebiče a automobily, je potřebné mít i stále úspornější budovy.
Směr a vývoj legislativy je tedy jasný. Evropa míří k uhlíkově neutrálním budovám do roku 2050 a omezení závislosti na zdrojích energie z jiných částí světa. První požadavky na bezemisní budovy, které mají platit od 2030, se týkají domů s velmi nízkou potřebou energie (blížící se pasivnímu energetickému standardu) s menší fotovoltaickou elektrárnou. Koncept pasivního domu, který je realizován už více jak 30 let, je tak stále aktuální a běžnou výstavbou nepřekonán.
A co je pasivní dům?
Jde o stavbu, která má jasně daná kritéria na potřebu energie, neprůvzdušnost a potřebu tepla na vytápění. Velkým bonusem je, že vnitřní prostředí budovy v pasivním standardu je zároveň navržené tak, aby bylo maximálně komfortní a zdravé – udržuje stabilní teplotu a vlhkost prostředí a zajišťuje trvalý přísun čistého vzduchu.
Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy. U běžného rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 m2, to dělá 1 800 kWh za rok.
Pro vytápění místnosti o velikosti 30 m2 stačí 300 W, přičemž tepelný výkon člověka v klidu je 80 W a např. výkon počítače je 200 W. Sednete-li si tak doma k počítači a rozsvítíte-li si světlo, s velkou pravděpodobností již nemusíte vytápět.
Zdroj: Centrum pasivního domu