FOR PASIV
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

PF 2023
Veletrhy FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM představí oborové novinky a poradí s dotacemi i s úsporami energií


Unikátní souběh trojice veletrhů pravidelně přináší komplexní informace a představuje novinky a trendy produktů od výrobců a značek z Česka i zahraničí zaměřených na úsporné bydlení a s ním související nové technologie napříč obory. Blížící se únorový ročník souběhu FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM bude ještě více zaměřený na pomoc s úsporami energií a s úpravami bydlení v současné těžké době.Přípravy trojlístku stavebních veletrhů úsporného bydlení v plném proudu!
Opětovné varování ABF, a.s. před aktivitami podvodných firem


Společnost ABF, a.s. se distancuje od praktik firem Exhibitors Network, International Fairs Directory, Expo Guide, MULPOR Company S.A., FAIR Guide, Construct Data, které nabízejí uveřejnění firemních údajů v internetovém katalogu veletrhů a vystavovatelů. 

Společnost ABF, a.s. prohlašuje, že společnost CS katalogy s.r.o. je jediným dodavatelem veletržního průvodce pro veletrh FOR PASIV - má souhlas k užívání či propagaci chráněných názvů či log veletrhů pořádaných ABF, a.s. a k oslovování jednotlivých vystavovatelů jménem pořadatele veletrhu.

Koncept těchto pochybných nabídek je vždy stejný. Na základě kontaktů získaných zřejmě z volně dostupné elektronické verze katalogu vystavovatelů našich veletržních akcí jsou našim klientům rozesílány anglicky psané formuláře, které se na první pohled tváří jako bezplatná aktualizace údajů v internetovém katalogu. Není tomu tak. Po jejich vyplnění a odeslání údajů Vám přijde faktura na nemalou částku – v Eurech.

Společnost  ABF, a.s. prohlašuje, že nikdy neudělila výše uvedeným společnostem souhlas k užívání či propagaci chráněných názvů či log veletrhů pořádaných ABF, a.s. a k oslovování jednotlivých vystavovatelů jménem pořadatele veletrhu.Pozvánka na ENERGO SUMMIT 2022


 

Zveme vás na 7. ročník energetického summitu, jehož cílem je podpořit veřejnou debatu ke směřování české energetiky v budoucnu s ohledem na existující i budoucí možné problémy, pomoci k prezentování nezbytných a v řadě případů i nepopulárních kroků pro občany ČR a přispět k celospolečenské i politické podpoře rozvoje energetiky ČR.

 

V rámci konference vystoupí zástupci státní správy a jejich institucí, podnikatelských a zaměstnavatelských svazů, energetického sektoru atd., což umožní prezentovat návrhy řešení ze širokého spektra pohledu na tento sektor.

 

Zaměření konference, která bude rozdělena do 2 navazujících bloků, je následující:

 

Blok 1:

 • Současný stav energetiky v ČR, SEK, Green deal, problémy a plány
 • Energetická bezpečnost ČR

Blok 2:

 • Problémy na energetickém trhu z pohledu dodavatelů energie i zákazníků
 • Prezentace konkrétních řešení pro zákazníky

 

Vstup na summit je zdarma

 

>> ON-LINE REGISTRACE <<

 

>> Podrobný program summitu <<

 

Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

 

DATUM A MÍSTO KONÁNÍ:
7. června 2022 od 10.00 hod. (registrace účastníků již od 9.30 hod.), Kongresový sál, Vstupní hala II, PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, 199 00 Praha 9 - LetňanyFacebook
Závěrečná zpráva 2022
Malé ohlédnutí za veletrhy úsporného bydlení. Děkujeme za účast a těšíme se na viděnou v příštím roce!
Veletrhy a akce bez omezení


Od 14. 3. 2022 již nejsou platná  žádná mimořádná opatření proti koronaviru vztahující se na konání veletrhů a dalších akcí na výstavišti. Zrušena tak byla i povinnost nošení respirátorů v uzavřených prostorech.

Veletrhy a další akce pořádané na výstavišti se tímto krokem vracejí do podoby, jak jsme je znali před pandemií. Těší nás rostoucí zájem vystavovatelů i návštěvníků o akce v letošní sezóně a věříme, že tento trend bude úspěšně pokračovat.

Přestože formální kontroly zmizely, výstaviště PVA EXPO PRAHA zůstává bezpečným místem, kde dbáme na zvýšenou hygienu a bezpečnost všech účastníků. Těšíme se na vás na nejbližších akcích!Souběh veletrhů úsporného bydlení FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM potvrdil velký zájem Čechů o úsporné bydlení


Souběh veletrhů úsporného bydlení FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM potvrdil velký zájem Čechů o úsporné bydlení!

 

Češi mají stále větší zájem o nízkoenergetické bydlení, úspory energií v domácnosti i dotace na zvelebení bydlení. Ukázal to souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM, které ve dnech 3. až 5. března navštívilo v PVA EXPO PRAHA více než 19 tisíc lidí. Akce se konala v souběhu s událostí Střechy Praha.

 

Téměř dvě stovky vystavovatelů pokryly svými poutavými expozicemi plochu 12 000 čtverečních metrů v halách výstaviště PVA EXPO PRAHA. Nejnovější technologie a aktuální trendy z oblasti nízkoenergetického bydlení přilákaly do Letňan více než 19 tisíc návštěvníků z řad profesionálů i široké veřejnosti. Veletržní souběh přinesl to nejlepší a nejnovější z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Velké pozornosti se těšily také prvky chytré domácnosti nebo poradenství k současným možnostem získání státních dotací.

 

„Ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stínicí technice jsme v rámci veletržního souběhu zrealizovali Poradenské centrum, kde návštěvníci získávali bezplatné rady týkající se stínicí techniky, oken, projektů a realizace staveb, ale také například vhodných technologií a státních dotací. Zájem ze strany veřejnosti ukázal, jak aktuální téma úsporného bydlení v současnosti je,“ řekla ředitelka obchodního týmu souběhu veletrhů Kateřina Maštalířová.

 

 

Bohatý program i ceny TOP EXPO

Kromě poutavých expozic nejvýznamnějších firem proběhl také bohatý doprovodný program. Jeho součástí byly přednášky, workshopy, prezentace případových studií a další zajímavosti. Například o efektivitě automatizované stínicí techniky hovořili odborníci ze Svazu podnikatelů ve stínicí technice, Centrum pasivního domu zase radilo, jak si doma pořádně vyvětrat, zbavit interiér škodlivin nebo jak využít technologie řízeného větrání v domech. Asociace dodavatelů montovaných domů pomohla zorientovat se na trhu dřevostaveb a také představila příklady realizovaných projektů.

 

V rámci souběhu došlo také na udílení prestižních ocenění TOP EXPO za nejpoutavější expozice. Za veletrh FOR PASIV zaujaly odbornou porotu nejvíce prezentace společností HELUZ Cihlářský průmysl v.o.s. a BATIMA API CZECH, k.s. V rámci veletrhu FOR WOOD byly těmi nejpoutavějšími expozicemi podle porotců stánky společností HAAS FERTIGBAU spol. s r.o. a NOVATOP, výrobce AGROP NOVA a.s.

 

Oblíbený veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM se vrátí do Letňan znovu v roce 2023.Jak úsporně bydlet a platit co nejméně za energie ode dneška do soboty řeší souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM
Dopravní omezení v oblasti Letňan


 

Vážení návštěvníci veletrhů v areálu PVA EXPO PRAHA,

 

věnujte pozornost této informaci ohledně dočasného omezení dopravního provozu v ulici Tupolevova.

 

Z důvodu rekonstrukce v úseku Beranových – Veselská bude dopravní režim v oblasti Letňan řešen následovně: provoz ve směru od Čakovic směrem k areálu PVA EXPO PRAHA Letňany bude po celou dobu trvání rekonstrukce bez omezení, ale v opačném směru - do Čakovic - bude provoz umožněn pouze autobusům MHD a cyklistům, pro ostatní dopravu je vyznačena objízdná trasa po komunikacích Beranových a Veselská.

 

Termín rekonstrukce: 1. 3. – 10. 4. 2022. Více informací na opravujeme.toGOOPAN – stavíme domy srdcem


Navštivte nás ve výstavní hale 2 na stánku 2A15.

Pro rok 2022 jsme si pro vás připravili tři nové typové domy, které vám rádi představíme. Ptejte se po nevšedním, prostorném a moderním domě MOOD 03. Prohlédněte si velkolepý DREAM 02, který plní sny i těm nejnáročnějším klientům a seznamte se s FRESH 02, ideální volbou pro menší rodiny. Všechny naše domy se pyšní nízkými provozními náklady, což je dnes velmi důležitým kritériem. 

 

 

MOOD 03

Dům, který je naplněn nevšední atmosférou vám rozhodně dodá pocit výjimečnosti. Ideálním domovem bude pro náročné klienty, kteří hledají pohodlí, praktičnost, vzdušnost, design a atraktivitu. To vše MOOD 03 s jistotou nabízí.

 

Prostornou společenskou místnost a tři ložnice doplní dvě koupelny a technická místnost. Netradiční dominantou domu je prosklená relaxační místnost, využitelná dle vaší libosti, třeba jako zimní zahrada nebo ateliér. Mladistvě řešený exteriér s designovými prvky a velkou terasou bude jen třešničkou na dortu.

 

MOOD 03 je domov s podlahovou plochou 158 m2, dispozicí 5+kk a můžete ho mít s rovnou, sedlovou či pultovou střechou.

 

Vstupenky na veletrh naleznete ZDE.Poslední vlna kotlíkových dotací odstartuje v krajích na konci jara


České domácnosti mají do konce letošního srpna poslední možnost požádat si prostřednictvím kotlíkových dotací o finanční podporu na výměnu neekologického zdroje vytápění. Od 1. září 2022 totiž začne ze zákona platit zákaz vytápět starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy.

 

Z fondů EU je na kotlíkové dotace vyhrazeno 5 miliard korun, jsou ale připraveny i další finanční prostředky, které postačí k výměně dalších až padesát tisíc starých kotlů na tuhá paliva. Částku rozdělí mezi jednotlivé kraje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR.

 

O dotaci lze žádat v případě náhrady kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za tepelné čerpadlo, kotel na biomasu anebo plynový kondenzační kotel. O podporu je možné se ucházet i zpětně, základní podmínkou je to, že k výměně zastaralého zařízení došlo po 1. lednu 2021.

 

Nastavení dotací vychází vstříc nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva, které budou moci získat na pořízení nového ekologického zdroje dotaci ve výši až 95 %, a to včetně poskytnutí zálohy na tuto investici (minimálně 60 % z dotace). Nízkopříjmovou domácností se rozumí taková, ve které každý její člen vydělal v roce 2020 v průměru maximálně 170 900 korun čistého příjmu. Výdělky dětí se považují vždy za nulové a nesledují se, za každé dítě se však zvyšuje příjem celé domácnosti o stanovený maximální strop 170 900 korun. To znamená, že na dotaci dosáhne například čtyřčlenná domácnost složená ze dvou dětí a dvou dospělých, kde oba rodiče (nebo jen jeden z nich) vydělali v roce 2020 dohromady ne více než 683 600 Kč čistého příjmu za celý rok.

 

Automatický nárok na dotaci mají domácnosti, kde žadatel a všichni její členové pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně.

 

Žádost o dotaci je třeba podat do 31. srpna 2022 na některém z krajských úřadů. Příjem žádostí plánují kraje spustit koncem jara, probíhat bude elektronicky.

 

Zaregistrování žádosti do uvedeného termínu znamená pro zájemce o dotaci mimo jiné to, že i když do této doby nestihnou kotel ve své domácnosti vyměnit, tak jim v případě pozdější kontroly z úřadů nemusí hrozit finanční sankce. „Toto metodické doporučení jsme vydali směrem k obcím s rozšířenou působností, které kontroly provádí, s ohledem na omezené kapacity topenářů a dodavatelů. Věřím, že se jím budou obce řídit. Naším cílem není pokutovat, ale do odloženého data neekologické kotle vyměnit, aby se nám všem lépe dýchalo,“ vysvětluje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

 

O finanční podporu na výměnu kotle nepřijdou ani ostatní domácnosti. Připravena je pro ně dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ), kde příjem žádostí již probíhá a je zde možné dosáhnout na dotaci až do výše 50 %, a to bez prokazování výše příjmů. V NZÚ si navíc může žadatel nakombinovat různá ekologická opatření (např. výměnu zdroje a zateplení objektu) a získat tak k dotaci navíc ještě bonus až 90 000 korun.

 

Podmínky kotlíkových dotací podrobně na www.kotlikydotace.cz
Informace o programu NZÚ na www.novazelenausporam.cz

 Nové trendy v řešení prostorové akustiky najdete


Více jak 65% lidí, kteří pracují v kancelářích, veřejných budovách, nebo halách trápí nepříjemný hluk a ozvěna. Velké prostory, hladké stěny a tvrdé povrchy, to vše přispívá k nevhodnému prostředí. Právě tento faktor ovlivňuje naše soustředění, výkonost a má vliv i na zdraví.

 

Správné akustické řešení vždy vyžaduje důkladné plánovaní pro vyhodnocení vhodného materiálu. V dnešní době jsou trendy ekologické produkty z dřevní vlny a cementu, recyklovaných PET-lahví, nebo například z frézovaných MDF. Ať už se jedná o akustické podhledy, obklady stěn, nebo mobilní paravány. Ve spolupráci s firmou ACUTEC s.r.o můžete v rámci veletrhu vidět galerii těchto aktuálních materiálů a blíže se s nimi seznámit.

 

Galerie bude přímo ve vstupní hale, takže ji určitě neminete.  www.akustickepodhledy.cz

          Ekobývanie/bydlení JAR 2022 k dispozici na veletrhu


V čísle podrobne rozoberáme tému zeleného bývania a prinášame informácie o stavebných materiáloch, o dôležitosti analýzy ich životného cyklu, o výhodách udržateľnej výstavby budov pre životné prostredie či o výhodách použitia environmentálnych inovačných technológií pri výstavbe rodinných domov.

 

Tak ako v každom čísle, aj v tomto sme oslovili niekoľkých odborníkov z rôznych oblastí. S nórskym dizajnérom Bjornom Kierulfom sme sa rozprávali o boome slamených stavieb, ktorý prichádza už aj na Slovensko. S manželmi Garajovcami sme hovorili o tom, ako si každý z nás môže splniť sny o bývaní v rodinnom dome a s odborníkom na zelené bývanie Martinom Pribilom zase o možnosti sebestačného bývania. O svojom prístupe k životu s ohľadom na ekológiu sa nám zdôverila aj známa slovenská greenfluencerka Babsy Jagušák.

 

Vzhľadom na blížiace sa obdobie jari sme sa do každej stránky magazínu vniesli zelenú a sviežu jarnú atmosféru. Predstavíme vám trendy záhradnej architektúry, ktoré nás v roku 2022 čakajú. Relaxovať v prírode môžete aj prostredníctvom našich článkov Keď príroda lieči i vďaka téme "mindfulness", s ktorou na stránkach podrobne zoznamujeme. Nezabudli sme ani na dizajnové novinky a inšpirácie trendových noviniek a doplnkov do interiéru.

 

Magazín Ekobývanie/bydlení 2022 je možné kúpiť si vo vybraných kníhkupectvách a novinových službách, ale aj online prostredníctvom eshopu.

Úsporná domácnosť - EKO bývanie (ekobyvanie.sk)Odborné poradenství zdarma přímo na veletrhu!


 

 

PORADÍME S VAŠIMI PLÁNY NA STAVBU ČI REKONSTRUKCI!

 

Hala 2, číslo stánku 2A11

 

Nechte si poradit přímo od expertů na úsporné a pasivní domy - nezávisle, zkušeně a bezplatně. K dispozici tu pro vás budou odborníci, kteří vám poradí s vašimi projekty, výběrem správného materiálu, oken, stínění, technologie a s čerpáním státních dotací.

 

Jsme tu pro Vás po celou dobu veletrhu! Získejte bezplatně odpovědi na všechny Vaše otázky!

 

NEBOJTE SE ZEPTAT TĚCH NEJLEPŠÍCH!

 

 

 


 

 

Hlavní odborný partner: 

 

Odborní partneři: Oficiálními vozy veletrhu je značka Ford
Jak stavět a bydlet chytře? To poradí souběh veletrhů úsporného bydlení FOR PASIV


Energeticky úsporné bydlení je aktuální otázkou většiny českých domácností. Souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM přinese i doprovodný program pro profesionály a laiky a s pomocí odborníků poradí, jak najít cestu k maximálním úsporám. Kdo plánuje stavbu, rekonstrukci či inovace ve svých domovech, informace získá ve dnech 3. až 5. března na výstavišti PVA EXPO PRAHA. 

 

První veletržní den, čtvrtek 3. března, přinese přednášku Svazu podnikatelů ve stínicí technice o efektivitě automatizované stínicí techniky z hlediska energií i nákladů při řešení problému přehřívání budov v měnícím se klimatu. Jakou řadu užitků přináší zelené střechy nejen vlastníkům budov, ale i celé společnosti, vysvětlí odborníci na přednášce Svazu zakládání a údržby zeleně. Centrum pasivního domu zase poradí, jak si doma pořádně vyvětrat, zbavit interiér škodlivin nebo jak využít technologie řízeného větrání v domech.

 

Na co dalšího se mohou návštěvníci těšit? Společenstvo kominíků ČR se zaměří na komíny v nízkoenergetických a pasivních domech a společnost G SERVIS CZ projde základní aspekty nízkoenergetických a pasivních domů z hlediska možností dotací, úspory provozních nákladů a dalších. Koncepty svých staveb odprezentuje společnost Domy Atrea a Mendelova univerzita v Brně představí problematiku výzkumu v oblasti měření a modelování tepelně-vlhkostních vlastností stavebních materiálů.

 

V pátek 4. března mohou návštěvníci vyslechnout přednášky na téma současných trendů výstavby pasivních rodinných domů nebo se seznámit s na míru navrženou dřevostavbou s okouzlující permakulturní zahradou, koupacím jezírkem a vodním biotopem. Firma SEVEn představí platné energetické štítky pro běžné zdroje tepla a ohřívače vody. Státní fond životního prostředí ČR poradí, jak na úsporné bydlení, kdy během své přednášky poskytne cenné informace o dotačním programu Nová zelená úsporám i o kotlíkových dotacích. Ty v době rostoucích výdajů za bydlení dokáží ušetřit i stovky tisíc korun. Přednášku na toto téma si mohou vyslechnout také sobotní návštěvníci veletrhu.

 

V sobotu 5. března pomůže Asociace dodavatelů montovaných domů zorientovat se na trhu dřevostaveb a poradí, na co se zaměřit při výběru dodavatele, a také představí příklady realizovaných dřevostaveb. Sobotní program přinese například i přednášku společnosti G SERVIS na téma provozních nákladů, požadavků, ekonomiky a dotací pasivních domů a Centrum pasivního domu představí zdravý pasivní dům z přírodních materiálů.

 

Bezplatné rady odborníků

Po celou dobu konání veletržního souběhu budou mít návštěvníci k dispozici odborníky v Poradenském centru realizovaném ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stínicí technice. Zájemci získají bezplatné rady na téma oken, stínicí techniky, projektů a realizace staveb, vhodných technologií a státních dotací. Stačí si zajít pro radu do Haly 2 výstaviště PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 5. března. V rámci doprovodného programu FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM bude rozhodně z čeho vybírat a k dispozici budou také produkty významných firem. Akce přinesou to nejlepší a nejnovější z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění.

 

Veletrhy jsou již plně přístupné všem návštěvníkům bez prokazování bezinfekčnosti v souvislosti s onemocněním covid-19. I bez kontrol certifikátů však zůstávají akce v PVA EXPO PRAHA bezpečným místem, kde organizátoři dbají na zvýšenou hygienu, dezinfekci či rozestupy účastníků. Kompletní program najdete na www.forpasiv.cz/program.Na veletrh již bez certifikátu!


 

Důležitá změna!! Veletrhy jsou nyní přístupné bez prokazování bezinfekčnosti týkající se koronaviru. Tento krok znamená mnohem větší komfort jak pro naše návštěvníky, tak vystavovatele. Zároveň věříme, že je to signál oznamující blížící se konec koronavirové pandemie, na který všichni netrpělivě čekáme. 

 

I bez kontrol certifikátů zůstávají naše veletrhy bezpečným místem, kde dbáme na zvýšenou hygienu, dezinfekci či rozestupy účastníků. Těšíme se na vás na veletrhu, který již proběhne ve zlepšené atmosféře, bude se těšit většímu zájmu návštěvníků i vystavovatelů a přinese potřebný restart veletržních příležitostí.Nová zelená úsporám je v kurzu, dotace vám uspoří i statisíce


Spořte s Novou zelenou úsporám

„Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého. Domácnosti díky ní šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Úsporná opatření navíc zhodnotí nemovitost i s výhledem do budoucna, protože požadavky na energetické a ekologické parametry budov budou s ohledem na rostoucí ceny energií stále více ovlivňovat jejich cenu.

 

Dotace pro úsporné bydlení pod jednou střechou

Program nově umožňuje poskládat si podporu de facto na míru. To znamená, že v rámci jedné žádosti můžete zkombinovat různá opatření – od zateplení přes výměnu kotle a instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu.

Dotace se zcela nově vztahují také na trvale obývané rekreační objekty. Větší výběr máte i v případě výměny starých neekologických kotlů, kde se program doplňuje s kotlíkovými dotacemi vyplácenými krajskými úřady. Celkově může dotace uhradit až polovinu vstupních nákladů.

 

S rostoucími cenami energie pomohou obnovitelné zdroje

Pokud hledáte možnosti, jak dosáhnout nezávislosti na dodávkách elektrické energie, vsaďte na obnovitelné zdroje energie. I s jejich pořízením vám pomůže Nová zelená úsporám. Program podporuje celou škálu opatření, od domácích fotovoltaických elektráren, přes jejich kombinace například s tepelným čerpadlem, až po solární ohřev vody. Dotace se nově vztahuje na všechny fotovoltaické systémy do velikosti 10 kWp s bateriovým úložištěm i bez a ušetří vám až 200 000 korun.

 

Kombinovat se vyplatí

Realizací více úsporných opatření uspoříte hned dvakrát. „Za každou kombinaci získají domácnosti bonus 10 tisíc korun, u bytových domů je to až 20 tisíc. Čím více opatření majitelé domů zrealizují, tím více peněz ke standardní dotaci získají navíc. Majitelé rodinných domů si tak mohou přilepšit až o 90 tisíc korun. Dalších až 75 tisíc navíc dostanou žadatelé, kteří zkombinují dotace na zateplení s kotlíkovými dotacemi,“ vysvětluje Petr Valdman. Automaticky jsou dalšími 10 procenty zvýhodněni žadatelé ze znevýhodněných regionů z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

 

Jde to i přes internet a „bez papírů“

Pravda je, že vyřízení dotace vám nějaký čas zabere, vše je ale dnes jednodušší. Podání žádosti i všech potřebných dokumentů probíhá zcela online, přes webové stránky www.novazelenausporam.cz. Vše je tedy možné vyřídit z pohodlí domova a bez zbytečného papírování. Žádost o dotaci je možné podat před realizací opatření, v jejím průběhu nebo i po ní.

 

Poradíme na FOR PASIVu

Pokud se o dotace zajímáte a nevíte, jak na to, zastavte se na poradenském stánku Státního fondu životního prostředí ČR v Hale 2. Poradíme vám s možnostmi dotací, s vhodným úsporným řešením pro váš dům i s dalším postupem. V průběhu veletrhu můžete navštívit také přednášky našich odborníků. Na nich se v kostce dozvíte, jak s Novou zelenou úsporám bydlet lépe a úsporněji.

 

www.novazelenausporam.cz

 Jak ušetřit za energie? První pomoc i cenné rady přinese veletržní souběh FOR PASIV.


Stále více Čechů bojuje s narůstajícími výdaji za energie v domácnosti a hledá způsoby, jak je minimalizovat. Těm, kteří plánují budovat, rekonstruovat či inovovat a hledají cestu k maximálním úsporám, pomůže souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM. Během nich se v PVA EXPO PRAHA sejdou ve dnech 3. až 5. března odborníci i novinky oboru energeticky úsporného bydlení. 

 

Zdražování energií v Česku je od loňského podzimu žhavým tématem ve většině domácností, které se připravují na úsporná opatření. Jak ukázaly aktuální průzkumy, lidé přecházejí na okamžité úspory (omezení světla a topení), ale také plánují nákupy úspornějších spotřebičů, realizaci chytré domácnosti i využití dotačních možností pro rekonstrukce. Jak tuto etapu zvládnout úspěšně, poradí odborníci na unikátním souběhu veletrhů FOR PASIV. K dispozici budou také nejnovější oborové technologie a trendy.

 

První pomocí při úsporách energií, s níž může začít každý, je omezení svícení a topení, vypínání spotřebičů z takzvaného standby režimu a obnova vybavení za spotřebiče úspornější. Pro ty, kteří nemají v plánu rekonstrukci stávajícího bydlení, ale hodlají investovat do úsporných technologií, jsou vhodné prvky chytré domácnosti. Tato zařízení, např. chytré termostaty, stmívače, automatická ovládání topení, větrání, žaluzií apod., nabízejí komplexní úspory. Jak ukázaly průzkumy společnosti ABB, až pětina Čechů plánuje ve svých domovech zapojit obnovitelné zdroje energie, např. solární panely pro výrobu elektřiny či ohřev vody nebo tepelná čerpadla. S těmito komponenty dokáží navíc skvěle pomoci také dotace nabízející finanční úspory až v řádech statisíců.

 

Sáhněte si na dotace

Pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám připravilo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR. Program do roku 2030 rozdělí minimálně 39 miliard korun. Příspěvky pro majitele rodinných a bytových domů se rozrostly a cesta k nim je jednodušší. „Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého. Domácnosti díky ní šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Úsporná opatření navíc zhodnotí nemovitost i s výhledem do budoucna, protože požadavky na energetické a ekologické parametry budov budou s ohledem na rostoucí ceny energií stále více ovlivňovat jejich cenu.

 

Program nově umožňuje poskládat si podporu de facto na míru. To znamená, že v rámci jedné žádosti je možné zkombinovat různá opatření – od zateplení přes výměnu kotle a instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Dotace se zcela nově vztahují také na trvale obývané rekreační objekty. Větší výběr je i v případě výměny starých neekologických kotlů, kde se program doplňuje s kotlíkovými dotacemi. Celkově může dotace uhradit až polovinu vstupních nákladů.

 

Nejen o dotačních programech se mohou přijít zájemci poradit s odborníky na souběh veletrhů úsporného bydlení. Akce přinesou to nejlepší a nejnovější z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Nebude chybět bezplatné poradenské centrum, tematické a inspirativní přednášky. Zde budou radit profesionálové s projektem, dokumenty, vhodným výběrem materiálu, technologiemi nebo typem vytápění. Svá poradenská centra nabídnou také odborníci z ostatních oborů. Stačí zajít ve dnech 3. až 5. března na výstaviště PVA EXPO PRAHA.

 Ročenka PASIVNÍ domy 2022 – NOVINKA pro veletrh FOR PASIV


Vždy je dobré být dobře informovaný a nejlépe o jeden krok napřed, proto pro vás již podeváté připravujeme tento speciál, který má ambice být vaším nejlepším informačním průvodcem.

V ročence najdete návštěvy realizací pasivních domů a zkušenosti se stavbou i jejich užíváním, projekty pasivních domů a články na tato témata:

 • Pasivní dům - základy
 • Jak užívat pasivní dům
 • Vytápění pasivního domu
 • Energeticky plusový dům
 • Radon v pasivním domě
 • Dotace NZÚ krok za krokem
 • Příklady financování pasivního domu
 • Průzkum TAČR
 • Nové požadavky na výstavbu od 2022
 • Zdravé vnitřní prostředí
 • Krbová kamna v pasivním domě
 • Pasivní stínění oken (přesahy aj.)
 • Typy domů podle energetických standardů
 • ...a mnoho dalších informací a inspirativních článků o pasivních domech

SPECIÁL OBJEDNÁVEJTE UŽ NYNÍ V PŘEDPRODEJI ZDE: https://eshop.drevoastavby.cz/specialy-a-rocenky/pasivni-domy/33512-pasivni-domy-2022?cat_id=49

 Veletrhy úsporného bydlení představí novinky a trendy v březnovém termínu


Nejvýznamnější událost oboru energeticky úsporného bydlení, veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM, proběhne v novém termínu. Firmy a produkty tohoto odvětví se sejdou v PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 5. března 2022, představí se novinky, trendy i osvědčené technologie od nejvýznamnějších firem. Oficiálními vozy veletržního souběhu jsou automobily značky FORD.

 

Trojice veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM tradičně přinese to nejlepší z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Představí se přední výrobci a značky z oboru s produktovými novinkami i osvědčenými technologiemi. Návštěvníci si v PVA EXPO PRAHA budou moci prohlédnout poutavé expozice a potkat se s odborníky významných firem, jako např. Heluz, Nilan, Zehnder, Izopol, CIKO, Haas Fertigbau, Domesi nebo NOVATOP a mnoho dalších.

 

Souběh tradičně nabídne také možnost bezplatného poradenství s odborníky napříč odvětvími. Nebude chybět oblíbené poradenské centrum. Zde se bude zájemcům věnovat denně hned několik odborníků a poradí s projektem, dokumenty, vhodným výběrem materiálu, technologie nebo typem vytápění. Svá poradenská centra nabídnou také profesionálové z ostatních oborů. „V rámci veletržního souběhu nebude chybět ani doprovodný program nabízející přednášky a workshopy. Zájemci se dozvědí informace také o dotačních programech Státního fondu životního prostředí ČR a jejich čerpání,“ řekla ředitelka veletržního souběhu Kateřina Maštalířová.

 

Podrobněji se představí i další fáze programu Nová zelená úsporám. Stavaři a investoři se podělí o své zkušenosti a přinesou inspiraci, jak na úsporný dům. V rámci události proběhne také vyhlášení výsledků soutěže Dřevostavba roku 2021. Kombinaci trojice veletrhů doplní akce Střechy Praha. Organizátoři akce se navíc intenzivně starají o maximální bezpečí návštěvníků a vystavovatelů a chod veletrhu plně přizpůsobují aktuálním bezpečnostně-organizačním opatřením plynoucím z rozhodnutí Vlády ČR, aniž by utrpěl jejich komfort.ZMĚNA TERMÍNU KONÁNÍ
Veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM představí v únoru 2022 novinky z oborů


Unikátní souběh trojice veletrhů nabídne komplexní informace i představí novinky a trendy produktů od nejvýznamnějších výrobců a značek z Česka i zahraničí zaměřených na úsporné bydlení a s ním související nové technologie napříč obory. „Také v únoru příštího roku budou tyto akce přehlídkou toho nejlepšího z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Návštěvníci mohou získat bezplatně také cenné rady a informace od profesionálů v připravovaném Poradenském centru,“ řekla ředitelka obchodního týmu Kateřina Maštalířová.

 

Jakým odvětvím se jednotlivé veletrhy primárně věnují? Vlajková loď souběhu – veletrh FOR PASIV – je tradičním cenným zdrojem informací nejen pro ty, kdo chtějí budovat novostavbu, ale i pro všechny návštěvníky plánující rekonstrukci stávajících domů.

 

V rámci veletrhu FOR WOOD se představí firmy a produkty oboru dřevostaveb, technologické inovace nebo moderní materiál umožňující navrhovat náročné konstrukce a konstrukční prvky dřevěných domů. Veletrh FOR THERM nabídne portfolio z oblasti vytápění a poskytne zájemcům klíčové informace o tom, jaké místo mají krby, kotle i kamna v dotačních titulech.

 

Organizátoři akce se navíc intenzivně starají o maximální bezpečí návštěvníků a vystavovatelů a chod veletrhu plně přizpůsobují aktuálním bezpečnostně-organizačním opatřením plynoucím z rozhodnutí Vlády ČR, aniž by utrpěl jejich komfort.Poznejte "Dům vody a tónů" - dny otevřených dveří 28. - 29. května


 

Chystáte se stavět? Chcete bydlet komfortně, zdravě a ohleduplně k přírodě?

Přijměte pozvání na dny otevřených dveří do unikátního souboru 13 pasivních domů a vzdělávacího střediska v obci Koberovy v Českém ráji. Zorientujte se v dané problematice, inspirujte se současnými trendy bydlení a otestujte si nastupující technologie. Využijte možnosti zeptat se odborníků a obyvatel domů na jejich zkušenosti.

 

Program (shodný ve všech blocích po oba dny)

28. 5. (pátek): 14–17 hod.
29. 5. (sobota): 10–13 hod. a 14–17 hod.

 

 • Prezentace „Dům vody a tónů“ – vítěz třech kategorií soutěže Úsporný dům roku 2019
 • Přednáška „Kvalitní dům v širších souvislostech“
  (požadavky, principy, navrhování, konstrukce a materiály, větrání a vytápění, obnovitelné zdroje energie, hospodaření s vodou, legislativa, Nová zelenám úsporám atd.)
 • Diskusní fórum za účasti obyvatel domů, spolupracujících architektů, projektantů a zástupců realizačních firem
 • Prohlídka vzorového domu

 

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 28. a 29. května 2021

 

REGISTRACE a další INFO: www.PojdteDal.info

 

 

 Došková střecha v moderní dřevostavbě


Inspirujte se u našeho partnera a vystavovatele veletrhů ve spojení moderní dřevostaby a tradiční doškové střechy. Nedaleko známého rakouského jezera Wolfgangsee, našla mladá rodina ideální pozemek na bydlení. Pro stavbu domu, však museli zachovat tradiční prvky vesnických stavení, aby nenarušili krajinný ráz horského prostředí.

 

Oslovení architekti ze studia M3-ZT, tedy zapracovali použití tradičních materiálů a formy. Přesto dbali na to, aby byl komfortní pro mladou rodinu, která se později může rozrůstat.

 

Výsledkem je moderní dřevostavba z masivních panelů, klasického tvaru, přesto s prvky moderního stylu. Celá stavba je zaměřené na ekologické materiály. Volba tedy padla na masivní panely, použité také jako příčky a stropní konstrukce. Izolaci v celé objektu je na bázi celulózy. Fasádu i střechu pokrývají z velké části tradiční modřínové šindele, které vhodně zapadají do místního prostředí.

 

Dům o celkové ploše 250 m2, je plně komfortní a má celkem čtyři podlaží včetně suterénu. Na žádost majitelů bylo v interiéru použito maximum přírodních materiálů, pro docílení zdravého životního klima. I díky tomu byla v celém objektu použitá dřevěná dubová podlaha od výrobce Admonter, která výborně funguje ve spojení s podlahovým vytápění. To bylo pro chladné dny doplněno o klasická krbová kamna, která v mrazivých dnech dodávají pocit tepla.

 

M3-ZT Architect GmbH: architektura, statika, správa staveb

 

Pokud Vás zajímají další rakouské realizace, inspirujte se na www.admonter.euVeletrhy se chystají. Dobré zprávy pro vystavovatele i návštěvníky


Výstavy a veletrhy zažily zcela mimořádný rok, kdy byly mezi prvními zcela uzavřeny a platila pro ně nejpřísnější pravidla, když došlo na krátké a částečné uvolnění. Současné oslabování epidemie koronaviru v Česku s sebou v posledních týdnech přineslo také zprávy o postupném otevírání segmentů ekonomiky, sportu nebo společenského života. A první dobré zprávy se týkají už také veletržnictví. 

 

Dneškem končí plošný zákaz konání veletrhů a v platnost vstupují první regulace, za kterých je možné výstavy a veletrhy pořádat. Zatím se jedná o omezení přítomnosti jednoho návštěvníka na 15 m2 vnitřní plochy, ale i to je dobrý signál a vzpruha pro všechny, kdo se na přípravě letošních akcí podílejí. "Veletrhy se připravují dlouhé měsíce dopředu," říká výkonný ředitel ABF Martin František Přívětivý a dodává: "Výstavy letos odstartuje automobilová výstava AUTOSHOW PRAHA 27. srpna. Věříme, že tou dobou bude situace kolem koronaviru ještě výrazně lepší než dnes a že znovu přivítáme spokojené návštěvníky v bezpečném prostředí výstaviště PVA EXPO PRAHA." Podobně optimistické jsou také firmy, které v Letňanech tradičně vystavují. Veletrh jako klíčové místo pro setkávání, navazování kontaktů a rozjednávání obchodů chybí většině z nich.

 

Na září pro vás chystáme veletrh dekorací a dárků FOR DECOR & HOME, stavební veletrh FOR ARCH, nebo veletrh nábytku a bytového designu FOR INTERIOR. Celý kalendář veletržních akcí na letňanském výstavišti můžete sledovat zde.

 

A na závěr ještě jedna kulturní pozvánka na léto, kdy výstaviště PVA EXPO PRAHA bude znovu hostit sérii koncertů PRAGUE KEMP LETŇANY a premiérově také muzikálová představení Hudebního divadla Karlín pod širým nebem. Aby vám čekání rychleji uběhlo, máme pro vás videoklip z dílny @vaclavnoidbartaofficial a ParanoidStudio. Těšíme se na vás!Zkušenosti s bydlením v pasivním domě? Najdete jich 45 v novém vydání ročenky PASIVNÍ DOMY 2021


Hlavní téma speciálu

Hlavním tématem ročenky PASIVNÍ DOMY 2021 jsou letos zkušenosti reálných majitelů/uživatelů pasivních domů, a to domů realizovaných jak z prefabrikovaných cihelných materiálů, tak ze dřeva. V osmi redakčních návštěvách se o své zkušenosti podělili majitelé pasivních domů z celé republiky a se čtenářem sdílejí své pocity z bydlení v takovém domě, zdůvodňují volbu topného systému, dávají nahlédnout do rodinných výdajů za spotřebu energií, vyprávějí, co je při stavbě nebo z domu samotného nadchlo, co by dnes po letech užívání udělali jinak a proč třeba zvolili plastová okna. Část speciálu je věnována pasivním domů pro inspiraci formou fotoeditorialů, nechybí ani téma rekonstrukce – tři rekonstruované domy slouží jako doklad toho, že i starý dům lze přestavět do pasivního standardu.

 

Část pro technicky zdatnější

Stavebně-technická část speciálu se zabývá okny pro pasivní domy z hlediska solárních zisků, neméně zajímavě je zpracováno téma střešního pláště domu a porovnání tepelných izolací. Věčný mýtus, že se v pasivním domě nedá větrat, zde rozebírá pět odborníků, jejichž slova by stavebníkům v této otázce měla udělat jasno. Vnitřnímu prostředí jakéhokoli domu vládne CO2, ale nemusí, je to jen na Vás, stavebnících. V ročence zjistíte, jak si s tím poradit. Potřeba tepla pro vytápění pasivního domu je sice minimální, nicméně možná právě proto je tu vyladění otopného systému o to větší alchymie, kterou v ročence PASIVNÍ DOMY 2021 rovněž poodhalujeme. Vyplatí se investovat do blower-door testu? Lze dosaženou neprůvzdušností obálky domu výrazně ušetřit za vytápění? Obrázek si každý udělá sám po přečtení článku od nezávislého diagnostika a odborníka na blower-door test.

 

Projekty pasivních domů

Pro ty, kteří o pasivním domě vážně uvažují, chtějí ho v dohledné době stavět, jsou v ročence připraveny konkrétní projekty pasivních domů s podrobnými informacemi o ceně domu, způsobu vytápění, půdorysy a kontakty na realizační společnosti. Aby byl záběr nabídky pasivních domů co nejširší a uspokojil každého zájemce o výstavbu pasivního domu, prezentují se zde projekty pasivních domů jak zděných, tak dřevěných od předních dodavatelů pasivních domů u nás.

 

Spolupráce na speciálu PASIVNÍ DOMY 2021

Speciální ročenku PASIVNÍ DOMY 2021 připravilo vydavatelství PRO VOBIS, s.r.o. ve spolupráci s Centrem pasivního domu, Státním fondem životního prostředí a veletrhem FOR PASIV. Od 8.3.2021 Ročenka bude v prodeji v běžné prodejní síti tiskovin a v e-shopu vydavatele od 4.3.2021, na vybraných akcích Centra pasivního domu, na stánku časopisu DŘEVO&stavby na veletrhu FOR ARCH 2021. V e-verzi pak na webových stránkách - e-shopu drevoastavby.cz

 

Online ochutnávka ročenky PASIVNÍ DOMY 2021 a v prodeji zde:

https://eshop.drevoastavby.cz/specialy-a-rocenky/pasivni-domy/33412-pasivni-domy-2021?cat_id=49

 

 

 

 

 

 

 

 

 Závěrečná zpráva 2022

Facebook