FOR PASIV
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Poznejte "Dům vody a tónů" - dny otevřených dveří 28. - 29. května


 

Chystáte se stavět? Chcete bydlet komfortně, zdravě a ohleduplně k přírodě?

Přijměte pozvání na dny otevřených dveří do unikátního souboru 13 pasivních domů a vzdělávacího střediska v obci Koberovy v Českém ráji. Zorientujte se v dané problematice, inspirujte se současnými trendy bydlení a otestujte si nastupující technologie. Využijte možnosti zeptat se odborníků a obyvatel domů na jejich zkušenosti.

 

Program (shodný ve všech blocích po oba dny)

28. 5. (pátek): 14–17 hod.
29. 5. (sobota): 10–13 hod. a 14–17 hod.

 

 • Prezentace „Dům vody a tónů“ – vítěz třech kategorií soutěže Úsporný dům roku 2019
 • Přednáška „Kvalitní dům v širších souvislostech“
  (požadavky, principy, navrhování, konstrukce a materiály, větrání a vytápění, obnovitelné zdroje energie, hospodaření s vodou, legislativa, Nová zelenám úsporám atd.)
 • Diskusní fórum za účasti obyvatel domů, spolupracujících architektů, projektantů a zástupců realizačních firem
 • Prohlídka vzorového domu

 

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 28. a 29. května 2021

 

REGISTRACE a další INFO: www.PojdteDal.info

 

 

 Došková střecha v moderní dřevostavbě


Inspirujte se u našeho partnera a vystavovatele veletrhů ve spojení moderní dřevostaby a tradiční doškové střechy. Nedaleko známého rakouského jezera Wolfgangsee, našla mladá rodina ideální pozemek na bydlení. Pro stavbu domu, však museli zachovat tradiční prvky vesnických stavení, aby nenarušili krajinný ráz horského prostředí.

 

Oslovení architekti ze studia M3-ZT, tedy zapracovali použití tradičních materiálů a formy. Přesto dbali na to, aby byl komfortní pro mladou rodinu, která se později může rozrůstat.

 

Výsledkem je moderní dřevostavba z masivních panelů, klasického tvaru, přesto s prvky moderního stylu. Celá stavba je zaměřené na ekologické materiály. Volba tedy padla na masivní panely, použité také jako příčky a stropní konstrukce. Izolaci v celé objektu je na bázi celulózy. Fasádu i střechu pokrývají z velké části tradiční modřínové šindele, které vhodně zapadají do místního prostředí.

 

Dům o celkové ploše 250 m2, je plně komfortní a má celkem čtyři podlaží včetně suterénu. Na žádost majitelů bylo v interiéru použito maximum přírodních materiálů, pro docílení zdravého životního klima. I díky tomu byla v celém objektu použitá dřevěná dubová podlaha od výrobce Admonter, která výborně funguje ve spojení s podlahovým vytápění. To bylo pro chladné dny doplněno o klasická krbová kamna, která v mrazivých dnech dodávají pocit tepla.

 

M3-ZT Architect GmbH: architektura, statika, správa staveb

 

Pokud Vás zajímají další rakouské realizace, inspirujte se na www.admonter.euVeletrhy se chystají. Dobré zprávy pro vystavovatele i návštěvníky


Výstavy a veletrhy zažily zcela mimořádný rok, kdy byly mezi prvními zcela uzavřeny a platila pro ně nejpřísnější pravidla, když došlo na krátké a částečné uvolnění. Současné oslabování epidemie koronaviru v Česku s sebou v posledních týdnech přineslo také zprávy o postupném otevírání segmentů ekonomiky, sportu nebo společenského života. A první dobré zprávy se týkají už také veletržnictví. 

 

Dneškem končí plošný zákaz konání veletrhů a v platnost vstupují první regulace, za kterých je možné výstavy a veletrhy pořádat. Zatím se jedná o omezení přítomnosti jednoho návštěvníka na 15 m2 vnitřní plochy, ale i to je dobrý signál a vzpruha pro všechny, kdo se na přípravě letošních akcí podílejí. "Veletrhy se připravují dlouhé měsíce dopředu," říká výkonný ředitel ABF Martin František Přívětivý a dodává: "Výstavy letos odstartuje automobilová výstava AUTOSHOW PRAHA 27. srpna. Věříme, že tou dobou bude situace kolem koronaviru ještě výrazně lepší než dnes a že znovu přivítáme spokojené návštěvníky v bezpečném prostředí výstaviště PVA EXPO PRAHA." Podobně optimistické jsou také firmy, které v Letňanech tradičně vystavují. Veletrh jako klíčové místo pro setkávání, navazování kontaktů a rozjednávání obchodů chybí většině z nich.

 

Na září pro vás chystáme veletrh dekorací a dárků FOR DECOR & HOME, stavební veletrh FOR ARCH, nebo veletrh nábytku a bytového designu FOR INTERIOR. Celý kalendář veletržních akcí na letňanském výstavišti můžete sledovat zde.

 

A na závěr ještě jedna kulturní pozvánka na léto, kdy výstaviště PVA EXPO PRAHA bude znovu hostit sérii koncertů PRAGUE KEMP LETŇANY a premiérově také muzikálová představení Hudebního divadla Karlín pod širým nebem. Aby vám čekání rychleji uběhlo, máme pro vás videoklip z dílny @vaclavnoidbartaofficial a ParanoidStudio. Těšíme se na vás!Zrušení veletrhu
Zkušenosti s bydlením v pasivním domě? Najdete jich 45 v novém vydání ročenky PASIVNÍ DOMY 2021


Hlavní téma speciálu

Hlavním tématem ročenky PASIVNÍ DOMY 2021 jsou letos zkušenosti reálných majitelů/uživatelů pasivních domů, a to domů realizovaných jak z prefabrikovaných cihelných materiálů, tak ze dřeva. V osmi redakčních návštěvách se o své zkušenosti podělili majitelé pasivních domů z celé republiky a se čtenářem sdílejí své pocity z bydlení v takovém domě, zdůvodňují volbu topného systému, dávají nahlédnout do rodinných výdajů za spotřebu energií, vyprávějí, co je při stavbě nebo z domu samotného nadchlo, co by dnes po letech užívání udělali jinak a proč třeba zvolili plastová okna. Část speciálu je věnována pasivním domů pro inspiraci formou fotoeditorialů, nechybí ani téma rekonstrukce – tři rekonstruované domy slouží jako doklad toho, že i starý dům lze přestavět do pasivního standardu.

 

Část pro technicky zdatnější

Stavebně-technická část speciálu se zabývá okny pro pasivní domy z hlediska solárních zisků, neméně zajímavě je zpracováno téma střešního pláště domu a porovnání tepelných izolací. Věčný mýtus, že se v pasivním domě nedá větrat, zde rozebírá pět odborníků, jejichž slova by stavebníkům v této otázce měla udělat jasno. Vnitřnímu prostředí jakéhokoli domu vládne CO2, ale nemusí, je to jen na Vás, stavebnících. V ročence zjistíte, jak si s tím poradit. Potřeba tepla pro vytápění pasivního domu je sice minimální, nicméně možná právě proto je tu vyladění otopného systému o to větší alchymie, kterou v ročence PASIVNÍ DOMY 2021 rovněž poodhalujeme. Vyplatí se investovat do blower-door testu? Lze dosaženou neprůvzdušností obálky domu výrazně ušetřit za vytápění? Obrázek si každý udělá sám po přečtení článku od nezávislého diagnostika a odborníka na blower-door test.

 

Projekty pasivních domů

Pro ty, kteří o pasivním domě vážně uvažují, chtějí ho v dohledné době stavět, jsou v ročence připraveny konkrétní projekty pasivních domů s podrobnými informacemi o ceně domu, způsobu vytápění, půdorysy a kontakty na realizační společnosti. Aby byl záběr nabídky pasivních domů co nejširší a uspokojil každého zájemce o výstavbu pasivního domu, prezentují se zde projekty pasivních domů jak zděných, tak dřevěných od předních dodavatelů pasivních domů u nás.

 

Spolupráce na speciálu PASIVNÍ DOMY 2021

Speciální ročenku PASIVNÍ DOMY 2021 připravilo vydavatelství PRO VOBIS, s.r.o. ve spolupráci s Centrem pasivního domu, Státním fondem životního prostředí a veletrhem FOR PASIV. Od 8.3.2021 Ročenka bude v prodeji v běžné prodejní síti tiskovin a v e-shopu vydavatele od 4.3.2021, na vybraných akcích Centra pasivního domu, na stánku časopisu DŘEVO&stavby na veletrhu FOR ARCH 2021. V e-verzi pak na webových stránkách - e-shopu drevoastavby.cz

 

Online ochutnávka ročenky PASIVNÍ DOMY 2021 a v prodeji zde:

https://eshop.drevoastavby.cz/specialy-a-rocenky/pasivni-domy/33412-pasivni-domy-2021?cat_id=49

 

 

 

 

 

 

 

 

 Veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM představí novinky oborů v dubnu 2021


Vzhledem ke koronavirové situaci v ČR a podpoře maximální bezpečnosti vystavovatelů a návštěvníků se tradiční veletržní souběh FOR PASIV z únorového termínu přesouvá do dnů 15. –18. dubna 2021.

 

Na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA nebude jen přehlídka toho nejlepšího z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění. Pro návštěvníky připravujeme i Poradenské centrum, kde odborníci poskytnou bezplatné poradenství napříč obory. Program centra sestavíme s našimi odbornými partnery a věříme, že se opět stane hojně navštěvovaným, a především pro zájemce užitečným místem k získání odpovědí na jejich otázky a nových inspirací.

 

Veletrh FOR PASIV je studnice informací nejen pro ty, kdo chtějí budovat nulovou, nízkoenergetickou nebo pasivní stavbu, ale i pro všechny návštěvníky plánující rekonstrukci stávajících domů. V rámci veletrhu FOR WOOD se představí firmy a produkty oboru dřevostaveb, technologické inovace nebo moderní materiál umožňující navrhovat náročné konstrukce a konstrukční prvky dřevěných domů.

 

FOR THERM nabídne sortiment z oblasti vytápění a poskytne klíčové informace o tom, jaké místo mají krby, kotle i kamna v dotačních titulech.

 

Novinkou blížícího se jarního ročníku bude také rozšíření stávajícího veletržního souběhu, kdy se k tradičnímu trojlístku FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM přidají veletrh zahradní architektury FOR GARDEN a veletrh nábytku FOR INTERIOR. Návštěvníci tak získají možnost vybírat si z kompletně obsažených oborů stavby a rekonstrukce, zahrad a nábytku.PF 2021
Jak stavět, když je všude zavřeno? Nezapomeňte na e-shopy!


Stavebnictví je jedním ze sektorů, který funguje navzdory krizi i pandemii. Stavět, přestavovat a rekonstruovat se bude, i kdyby se nechumelilo - taková je potřeba neustále se rozrůstající společnosti. Ale kde vzít materiál, když je všude zavřeno? Seznamte se s Baushopem a Baustorem! Naše e-shopy jsou vám totiž stále k službám.

 

V situaci, kdy nařízením vlády zavřou hobbymarkety a další obchody se stavebninami, se zdá pro běžného občana takřka nemožné sehnat materiál pro svůj stavební projekt nebo rekonstrukci. Co si potom počít? Nakupujte stavebniny online! A nemusíte zůstat jen u stavebního materiálu - kvalitní sanitu seženete v e-shopu taky. Stačí se podívat na nabídku Baushop.cz a Baustore.cz.

 

Baushop nabízí stavebniny online

 

Na Baushop.cz najdete široký sortiment našich stavebnin a center pro suchou výstavbu, včetně příslušenství, nářadí, ochranných pomůcek a doplňkového zboží. Na trhu suché výstavby si Baushop drží přední pozici a skvělé renomé už od roku 2005, čemuž odpovídá i ověření portálem Heureka.cz coby top dodavatel a pozitivní uživatelské recenze. V průběhu celého roku vás na Baushop.cz čeká řada sezónních akcí i slevových nabídek, díky kterým můžete materiál získat ještě výhodněji.

 

Baushop zajišťuje komplexní a okamžité řešení vaší stavby či rekonstrukce s rychlým dodáním - zboží skladem expedujeme přímo k vám na stavbu do 4 pracovních dní, nebo si je můžete osobně vyzvednout v jedné z 20 poboček už za 30 minut od objednání. Snažíme se vám být stále blíž a díky e-shopu Baushop jsme vám neustále k dispozici.

 

Sanita přes internet má jméno Baustore

 

Pokud se poohlížíte spíše po kvalitní sanitě, je tu pro vás Baustore.cz - náš stylový e-shop s kvalitním a značkovým vybavením koupelen. Najdete tu vše pro vaši koupelnu a WC od vodovodních baterií a sprchových setů, van, umyvadel a toalet přes instalační materiál až po vkusné doplňky a příslušenství. Naše zásoby udržujeme tak, aby bylo veškeré zboží skladem a okamžitě k dispozici a zboží z vaší objednávky vám tak doručíme do 2 pracovních dní až ke dveřím.

 

Zastáváme individuální přístup a po dobu vašeho plánování, nákupu a používání produktů se s námi o čemkoliv můžete poradit. Náš tým ochotných profesionálů Baustore.cz je připraven vám kdykoliv pomoci s vaším projektem.

Ve spojení je síla

 

Jako Baustore i Baushop jsme součástí portfolia společnosti Woodcote. Ve Woodcote věříme na spolupráci a proto naše zákazníky přímo odkazujeme na odborníky všech jednotlivých kategorií stavebních materiálů, které jsou potřeba pro malé i rozsáhlé stavební projekty. Pro naše zákazníky tak hrajeme za značky Woodcote, Studia DPK, Voda Topení Plyn, Extherm, Baushop, a Baustore jako jeden tým. Díky tomu, že provozujeme klasické prodejny i e-shopy, jsme připraveni obsloužit všechny naše zákazníky i za mimořádné situace.ZMĚNA TERMÍNU KONÁNÍ !!
NAKUPTE NA SVÁTKY NA ON-LINE VELETRHU


Oblíbený veletrh STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY v Letňanech v letošním roce sice ustoupil koronavirové epidemii, ale dárky pro rodinu a své nejbližší bude možné pořídit si prostřednictvím projektu Virtuální vánoční dny 2020, který nabídne produkty tradičních vystavovatelů pomocí internetu.

Online verze veletrhu nazvaná Virtuální vánoční prodejní trh 2020 vychází vstříc zákazníkům, kteří si každoročně chtějí nakoupit dárky na jednom místě. Současně podporuje české výrobce, řemeslníky, designery a dodavatele vánočního zboží.

Jak na virtuálním trhu nakupovat? Internetový portál https://virtualni.vanocnidny.cz/ nabízí produkty ve virtuálním tržišti, které se člení na Fashion zónu s módou a módními doplňky od mladých designerů, Česky jarmark s ručně vyráběnými výrobky, Vánoční hody pro milovníky klasické sváteční i netradiční gastronomie a na Vánoční trh s pestrou nabídkou zboží všech kategorii. Stačí si na webu zvolit oblíbenou firmu a vybrané zboží přidat do košíku, nebo si můžete zboží nechat přivést na výstaviště v Letňanech.

PŘEJEME POHODLNÉ A BEZPEČNÉ NAKUPOVÁNÍ.Ministerstvo zdravotnictví ČR: Veletrhy běží dál!


Přestože ve středu 16. září oznámilo ministerstvo zdravotnictví zavedení zpřísňujících protiepidemických opatření, veletrhy zůstávají v nastaveném režimu a podzimní veletržní sezóna v Letňanech pokračuje podle plánu. Jak ukázaly již realizované akce AUTOSHOW PRAHA, FOR PETS a FOR DECOR & HOME, na výstavišti PVA EXPO PRAHA se úspěšně podařilo nastavit zdravotně-organizační opatření, která maximálně zajišťují bezpečnost a komfort návštěvníků a vystavovatelů.

Postup zpřísňování opatření v souvislosti s aktuálním vývojem epidemiologické situace v ČR jasně ukazuje, že veletrhy a s nimi související akce nejsou rizikovým místem pro širokou veřejnost a právem tak mohou pokračovat v realizaci plánovaného kalendáře. Ministerstvo zdravotnictví ČR ve středu 16. září uvedlo, že je nutné novými opatřeními snížit sociální kontakt v rizikových provozech, mezi něž zabezpečená výstaviště rozhodně nepatří. Nadále ve stejném režimu proto mohou pokračovat veletrhy, trhy, výstavy a jim podobné akce.

Zároveň není nutné více omezovat počet lidí ve vytčených sektorech. „Nadále platí pravidlo, že prostor, ve kterém se vnitřní hromadné akce konají, musí být rozdělen do organizačně oddělených sektorů, jinak u vnitřních prostor je maximální kapacita sektoru 500 osob. Každý sektor musí mít svůj individuální vstup z venkovních prostor nebo jsou organizátoři povinni vstupy a výstupy ze sektorů časově regulovat tak, aby nedocházelo k nežádoucímu shlukování,“ uvádí ministerstvo.

Přípravy na následující akce podzimu intenzivně běží a již ve dnech 22. až 26. září přivítá letňanské výstaviště návštěvníky nejvýznamnější události sezóny – stavebního veletrhu FOR ARCH. Ten se letos koná v souběhu s veletrhem zahradní architektury, zeleně, nábytku, zahradní a komunální techniky FOR GARDEN. Již v prvních říjnových dnech se v Letňanech představí veletrhy FOR GASTRO & HOTEL (1.–3. 10.) a FOR INTERIOR (1.–4. 10.). Stejně jako při předchozích akcích, také během těch následujících budou na výstavišti PVA EXPO PRAHA nastavena speciální pravidla jako stavebně oddělené sektory, povinnost nošení roušek, rozšířené koridory v halách, koordinační tým kontrolorů dodržování nových pravidel, regulace počtu návštěvníků v sektorech v jeden okamžik i dezinfekce prostor.AUTOSHOW úspěšně prověřila připravenost veletrhů v PVA EXPO PRAHA


Největší česká automobilová výstava AUTOSHOW PRAHA byla prvním a také úspěšným bodem veletržní sezóny letňanského výstaviště PVA EXPO PRAHA. Premiérová událost podzimu prověřila nově nastavená organizační a zdravotnická pravidla na výstavišti a ukázala, že je možné zajistit plynulý a bezpečný průběh akcí i s potřebnými opatřeními. Ve dnech 28. až 30. srpna vzbudila AUTOSHOW PRAHA velký zájem veřejnosti a během tří dnů ji navštívily tisíce lidí.

Stavebně oddělené sektory, povinnost roušek, rozšířené koridory v halách, koordinační tým kontrolorů dodržování nových pravidel i redukce počtu návštěvníků v jednotlivých sekcích veletrhu v jeden okamžik – tato i mnoho dalších bezpečnostních opatření proměnily letňanské výstaviště v bezpečnou zónu, a přitom zůstal zachován komfort pro návštěvníky a vystavovatele. Úvodní akce veletržního podzimu v Praze se vydařila na jedničku a ukázala, že si veřejnost může užít oblíbené události bezpečně a přitom pohodlně.

Výstava AUTOSHOW PRAHA přinesla amatérským nadšencům i profesionálům z automobilového odvětví mnoho zajímavostí. Ve spojení s tuningovou výstavou ESCAPE6 PRAGUE CAR FESTIVAL zaměřenou především na upravené a sportovní vozy bylo k vidění mnoho zajímavostí, proběhlo také několik národních premiér významných značek, kdy se na veřejnosti poprvé ukázaly například Mazda MX-30, ŠKODA OCTAVIA COMBI RS iV nebo Ford Explorer PHEV. Konala se i jedna světová premiéra v podobě elektrického vozu značky Kaipan. Nechyběly atraktivní prototypy i bohatý doprovodný program. Celkem se v Letňanech prezentovalo 42 značek.

Veletržní sezóna v PVA EXPO PRAHA pokračuje dál a návštěvníci si mohou vychutnat své oblíbené akce s maximální bezpečností. Již ve dnech 3. až 6. září se koná veletrh FOR PETS, o týden později od 10. do 12. září proběhne FOR DECOR & HOME a v termínu 22. až 26. září se bude konat stavební veletrh FOR ARCH v souběhu s akcí FOR GARDEN. Více o programu najdete na www.pvaexpo.cz.

Více fotografií z AUTOSHOW PRAHA 2020 najdete ve fotogalerii.To tady ještě nebylo! Kulturní léto na výstavišti PVA EXPO PRAHA
Závěrečná zpráva FOR PASIV 2020
Úspěšnou premiéru souběhu FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM navštívilo přes 25 tisíc lidí


Premiérový souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM přilákal do Letňan mimořádně velké množství odborné i široké veřejnosti, kdy jej během tří dnů konání navštívilo 25 412 lidí. K vidění byly kromě toho nejlepšího z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a dřevostaveb také novinky a trendy z oblasti vytápění. Trojici veletrhů doplnila akce Střechy Praha. Úvodní den veletrhu si nenechali ujít ani ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Letošními stěžejními tématy byly kromě novinek oborů i dostupné dotace pro bydlení a nová legislativa zpřísňující požadavky na energetickou náročnost budov. S dotačními programy pomohl návštěvníkům generální partner veletrhu FOR PASIV – Státní fond životního prostředí ČR.

 

Prestižní ocenění

Komplexní informace o úsporném bydlení získali návštěvníci od profesionálů napříč obory v bezplatném poradenském centru, které organizátoři FOR PASIV připravili spolu s Centrem pasivního domu. První den konání akce byly uděleny ceny soutěžní přehlídky Úsporný dům 2019, jejíž podrobné výsledky najdete zde.

Ocenění se dočkali ale také samotní vystavovatelé, jejichž expozice vybudované v PVA EXPO PRAHA bojovaly o ceny TOP EXPO. Za veletrh FOR PASIV byly jako nejpoutavější oceněny společnosti STIEBEL ELTRON, Systemair a SUN SYSTEM. V rámci veletrhu FOR WOOD porotu nejvíce zaujaly expozice společností ATRIUM, Puidukoda CZ a Dřevostavby MC NOVÁK za domy NOVATOP.

Mimořádné pozornosti se těšil nováček souběhu, veletrh krbů, kamen a kotlů FOR THERM. Návštěvníci, které zajímaly komplexní informace, novinky a trendy tohoto oboru, si mohli prohlédnout expozice téměř tří desítek vystavovatelů.

Více informací o jednotlivých veletrzích včetně katalogů vystavovatelů najdete na portálech:  www.forpasiv.cz, www.for-wood.cz, www.for-therm.cz.

 

FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM 2020 v číslech:

Počet vystavovatelů: 178

Počet zahraničních vystavovatelů: 3

Počet států: 4

Celková výstavní plocha (v m2): 9 600

Počet návštěvníků: 25 412

 

Souběžně:

Střechy Praha 2020 v číslech:

Počet zúčastněných firem: 169

Počet zahraničních vystavovatelů: 14

Zastoupené země: 8 (Česká republika, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko)

Celková obsazená plocha: 8 000 m2ZNÁME VÍTĚZE SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKY ÚSPORNÝ DŮM 2019


Hlavním cílem soutěžní přehlídky je představit široké veřejnosti stavby pro 21. století a ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou především komfortní, zdravé, šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí a dostupné prakticky každému. Přehlídka navázala na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům. Vyhlašovateli soutěžní přehlídky jsou ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu.

 

Mezi vítězi jsou rodinné domy, základní škola i obchodní akademie

V kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBA soutěžily nejen rodinné a bytové domy, ale i administrativní budova, nemocnice a mateřská i základní škola. V kategorii ÚSPORNÁ REKONSTRUKCE vedle zdařilých rekonstrukcí rodinných domů soutěžila i městská knihovna či obchodní akademie.

 

Dvě kategorie, ŠEST cen

Porota, která hodnotila architekturu, estetické, konstrukční, technické i technologické řešení, udělila čtyřikrát Cenu odborné poroty, a to pro kategorii rodinný dům, ostatní budovy a rekonstrukce. Dále byla udělena jedna Cena generálního partnera Hypoteční banky a.s. a jedna Cena veřejnosti pro celkového vítěze přehlídky. Veřejnost rozdělila mezi soutěžní stavby celkem 5 696 hlasů. Vítězná stavba jich získala 418. 

 

Každá soutěžní stavba splnila podmínky kolaudace a požadavky na energetickou náročnost, rekonstrukce rodinných domů odpovídaly podmínkám programu Nová zelená úsporám, rekonstrukce veřejných budov pak podmínkám Operačního programu Životní prostředí.

 

120 000 pro VÍTĚZE, LET BALÓNEM NEBO VÍKEND V PASIVNÍM DOMĚ

Vítězné stavby si rozdělily finanční ocenění ve výši 1x 60.000 Kč, 2x 30.000 Kč a víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji. Vítěz hodnocení generálního partnera, kterým je Hypoteční banka, a.s, si prohlédne svou vítěznou stavbu z ptačí perspektivy v balonu a zároveň získal balíček finančních služeb. Všechny soutěžící objekty zároveň postupují do soutěže E.ON Energy Globe Award 2020.

 

I HLASUJÍCÍ VEŘEJNOST si rozdělila ATRAKTIVNÍ CENY

Každý hlasující měl k dispozici tři hlasy, které mohl libovolně rozdělit mezi soutěžní stavby. Odpovědí na soutěžní otázku se zároveň mohl zapojit do soutěže o atraktivní výhry. Hlasující si rozdělili tyto výhry: zapůjčení elektromobilu na týden od společnosti E.ON, on-line kurz „Stavíme dům s Dřevostavitelem“, 2x fitness hodinky, 3x roční předplatné časopisu DŘEVO&stavby a 3x unikátní obrázkovou knížka pro nejmenší o tom, jak se staví zdravý a krásný dům. Všichni získali čestné vstupenky na veletrh FOR PASIV 2020.

 

PŘEHLED VÍTĚZNÝCH STAVEB

 

Cena odborné poroty

PASIVNÍ NOVOSTAVBY – RODINNÉ DOMY

Dům ATREA Jistebsko

Částečně dvoupodlažní rodinný dům, v podhůří Jizerských hor, pro manželský pár se dvěma menšími dětmi. Konstrukčně se jedná o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.). Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie (fotovoltaika, tepelné čerpadlo).

Hodnocení poroty:

Jedná se o osvědčené, účelné a pěkné řešení, které lze snadno přizpůsobit dané lokalitě od horské vesnice po městské prostředí. Technicky dobře zvládnuté, oceňujeme biotopové jezírko, které pomůže zadržet srážkovou vodu v místě a má pozitivní vliv na okolní mikroklima. Tento projekt byl podpořen dotačním programem Nová zelená úsporám.

 

Cena odborné poroty

PASIVNÍ NOVOSTAVBY – OSTATNÍ BUDOVY

Základní škola Psáry

Jedna z prvních základních škol v České republice, která splňuje pasivní energetický standard. Nová budova základní školy pro Psáry a Dolní Jirčany je první základní škola v České republice, která splňuje pasivní energetický standard. V září přivítala své první uživatele – děti, pedagogický sbor, ale i širší veřejnost. Škola totiž slouží jako komunitní centrum obce, kdy bude budova využívána i mimo školní výuku.

Hodnocení poroty:

Porota tuto stavbu ocenila jako symbol nejednoduchého zrodu novostavby pasivní základní školy v ČR. Poděkování patří zejména odvaze samosprávy, že tento proces podstoupila. Navzdory všem nepříznivým podmínkám, se kterými se tato stavba, hlavně v začátcích projektu, setkala, se jedná o vydařenou pasivní novostavbu a psárecké a jirčanské děti tak mohou chodit do příjemného, inspirativního a zdravého prostředí. Jen více takových odvážných starostů a starostek. Tento projekt byl podpořen Operačním programem Životního prostředí.

 

Cena odborné poroty

ÚSPORNÉ REKONSTRUKCE – RODINNÉ DOMY

Náš dům

Rodinný dům je polovinou osově symetrického dvojdomu postaveného v první třetině 20. století. Dům je charakteristický architektonickým řešením ve funkcionalistickém slohu. V letech 2017 až 2018 dům prošel celkovou rekonstrukcí.

Hodnocení poroty:

Citlivě provedená rekonstrukce, která ctí původní vzhled domu. Jedná se o dobrý a přiměřený příklad, jak snížit energetickou náročnost a přitom zachovat při revitalizaci tvář domu, posílit jeho důstojnost a zajistit příjemné bydlení s kvalitním vnitřním prostředím. Zkrátka příklad k následování…

Tento projekt byl podpořen dotačním programem Nová zelená úsporám.

 

Cena odborné poroty

ÚSPORNÉ REKONSTRUKCE – OSTATNÍ BUDOVY

Obchodní akademie Česká Lípa

Budova bývalé klášterní školy z roku 1867, trvale využívána pro výuku. Velmi masivní konstrukce s dlouhou tepelnou setrvačností. Uliční fasáda na hranici památkové zóny s omezením možných zásahů. Zajímavostí je řešení větrání učeben. Jedná se o pilotní realizaci VZT systému, kdy dvě centrální zařízení zajišťují výměnu vzduchu pro 29 učeben, sborovnu a ředitelnu. Je to první realizaci tohoto způsobu větrání v ČR.

Hodnocení poroty:

Není snadné se vypořádat se skutečně kvalitní rekonstrukcí takto rozsáhlé budovy, a to zejména v případě veřejných subjektů, které jsou často svázány omezeným rozpočtem a přísnými pravidly pro zadávání veřejných zakázek. V tomto případě se však podařilo skloubit kvalitní řešení obálky budovy s využitím moderních technologií pro úspory energií, kdy je využíváno odpadní teplo, a dobré vnitřní prostředí zajištěné systémem řízeného větrání. Snad se i do budoucna budeme setkávat s více takto zdařilými realizacemi.

Tento projekt byl podpořen Operačním programem Životního prostředí.

 

CENA GENERÁLNÍHO PARTNERA

Dům ATREA Jistebsko

Tento rodinný dům získal také ocenění odborné poroty v kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBY – rodinné domy.

 

CENA VEŘEJNOSTI

Dům ATREA Jistebsko

Veřejnost se na vítězi shodla nejen s odbornou porotou, ale i s generálním partnerem.

 

všechny soutěžní stavby najdete na www.soutez-uspornydum.cz

 

 

Vyhlášení soutěžní přehlídky proběhlo 17. 9. 2019 na veletrhu FOR ARCH.

Přihlašování staveb bylo možné od 17. 9. – 4. 12. 2019.

Hodnocení odbornou porotou se uskutečnilo 10. 12. 2019.

Hlasování veřejnosti probíhalo od 16. 12. 2019 – 31. 1. 2020.

 

Vyhlašovatelé: Státní fond životního prostředí ČR, ABF, a.s.

Organizátor: Centrum pasivního domu, z.s.

 

Generální partner: Hypoteční banka, a.s., Hlavní partneři: REHAU s.r.o., SLAVONA, s.r.o., STIEBEL ELTRON spol. s r. o., E.ON energie a.s.; Partneři: Xella CZ, s.r.o., SIKO KOUPELNY a.s., Wienerberger s.r.o., Atrea s.r.o., Velux Česká republika, s.r.o.

 

Záštitu nad soutěžní přehlídkou poskytlo: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků

 

Hlavní mediální partneři: FOR ARCH; FOR PASIV; Energeticky soběstačné budovy; DŘEVO&stavby; Dřevostavitel; Dům a zahrada; Stavebnictví; Stavitel; Mediální partneři: Dřevařský magazín; Hybrid.cz; Energie kolem nás; ESTAV; EurActiv; Inspirati; Nazeleno; Nové bydlení; Obydlíčko; TZB-info; Střechy fasády izolace; Skypaper

www.soutez-uspornydum.cz

Facebook: https://www.facebook.com/pasivnidomy.cz/UŠETŘETE S DOTACEMI NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM A DEŠŤOVKA!


S dotací zateplíte nebo postavíte úsporný dům

Státní příspěvek z programu Nová zelená úsporám je určen majitelům rodinných a bytových domů na provedení celkového i částečného zateplení, výměnu oken a dveří či výstavbu nízkoenergetického nebo pasivního domu. Program podporuje také obnovitelné zdroje energie, jako jsou malé domácí solární elektrárny.

Z dotace můžete spolu s renovací uhradit instalaci venkovních rolet či žaluzií nebo výměnu starého topidla za nový ekologičtější zdroj vytápění, například tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Příspěvek získáte jak při využití dodavatelské firmy, tak při úpravách svépomocí.

 

Kolik ušetříte

Příspěvky na zateplení a výstavbu šplhají na statisíce korun. U zateplení rodinných domů se dotace v průměru pohybuje kolem čtvrt milionu korun, ale dosáhnout může až 550 000 Kč. Výslednou dotaci totiž ovlivňuje rozsah a kvalita provedených úprav. Platí, čím kvalitnější zateplení, a tedy nižší energetická náročnost budovy, tím vyšší podpora.

U novostaveb získáte 150 000 Kč na stavbu nízkoenergetického domu s rekuperací, 350 000 Kč na dům v pasivním standardu a přidáte-li některý z obnovitelných zdrojů energie, například solární systém, dostanete se až na 450 000 Kč.

 

Dešťovka uspoří desítky tisíc, nově i rekreačním domům

Úsporu pitné vody vám přinese dotační program Dešťovka. Příspěvek získáte na pořízení nádrže na zachytávání dešťové vody k zalévání nebo splachování v domě a také na opětovné využití šedé odpadní vody v domácnosti.

Výše příspěvku se pohybuje v závislosti na zvolené variantě v řádech desítek tisíc korun, dosáhnout může až 105 000 Kč. Pozor, tento příspěvek mohou využít majitelé obytných domů, a to i ti, kteří žijí trvale v rekreačním objektu.

 

Jak na dotace poradíme na veletrhu FOR PASIV

Získat dotaci není nic obtížného a finanční úspora se vyplatí. Jak na to, vám poradíme na stánku Státního fondu životního prostředí ČR v hale 2 na výstavě FOR PASIV 2020. Navštívit můžete také přednáškový blok „Dotace pro vaše úsporné bydlení“, který proběhne v sobotu 8. února dopoledne od 10.30 a následně i odpoledne od 14.00 hodin.

 

www.novazelenausporam.cz / www.dotacedestovka.cz / www.sfzp.cz

 PORADENSKÉ CENTRUM FOR PASIV


Nechte si poradit přímo od expertů na úsporné a pasivní domy - nezávisle, zkušeně a bezplatně. K dispozici tu pro vás budou odborníci Centra pasivního domu, kteří vám poradí s vašimi projekty energeticky úsporných domů popř. s možnostmi dotací.

 

Budete mít také možnost využít poradce Hypoteční banky, který vám poradí s financováním vaší stavby, např. s hypotékou na výstavbu dřevostaveb, Zelenou hypotékou či hypotékou na mobilní domy.

 

U našich poradenských stolů se vystřídá řada zkušených odborníků na pasivní domy z různých oborů - architekti, projektanti, stavitelé, energetičtí poradci, experti na větrání, vzduchotěsnost, experti na dotace a financování.

 

Jsme tu pro Vás po celou dobu veletrhu! Získejte bezplatně odpovědi na všechny Vaše otázky!

 

Pořadatel: ABF, a.s. (veletrh FOR PASIV) ve spolupráci s Centrem pasivního domu, z.s.VZDUCHOTĚSNOST STAVBY


Správně utěsněná tepelná obálka pasivního domu spolu s řízeným větráním jsou nezbytnými předpoklady pro funkčnost stavby, její životnost, tepelný komfort a zdravé vnitřní prostředí.

 

Malými otvory v konstrukcích uniká teplo a také prochází vlhký vzduch z interiéru ven, což je častou příčinou technických závad.

 

Kolem celého, v budoucnu vytápěného prostoru, je nutné vytvořit spojitou vzduchotěsnou obálku. Tím se zamezí nejen únikům tepla, ale také se zajistí správné fungování větracího zařízení. Pamatovat se musí především na správné a kvalitní provedení konstrukčních detailů. Veškerá napojení konstrukcí a stavební otvory se utěsňují speciálními páskami. Špatně utěsněné konstrukční detaily i mikroventilace oken mají stejný negativní dopad na fungování kvalitního domu. Chybí-li v utěsněné budově řízené větrání, je jediný způsob, jak zabránit vzniku plísní v interiéru klasické větrání (plně otevřenými okny zhruba v dvouhodinovém intervalu).

 

Celkovou průvzdušnost obvodového pláště budovy stanovuje norma. U pasivních domů s řízeným větráním se zpětným získáváním tepla platí, že za jednu hodinu se při rozdílu tlaků 50Pa v budově nesmí vyměnit více vzduchu než 60 % celkového objemu budovy. Nedostatečná vzduchotěsnost obálky budovy pochopitelně vede k vyšším tepelným ztrátám, které během projektování zpravidla nejsou zohledněny. Je proto nutné důsledně kontrolovat kvalitu provedené práce na stavbě, aby obálka byla skutečně dobře utěsněna.

 

Teplý vzduch, který spárami uniká z interiéru, je také nositelem vlhkosti. Tímto způsobem uniká poměrně velké množství par, které se nemůže kompletně a účinně odpařit. Na chladnějších částech fasád pak dochází ke kondenzaci vodních par, což bývá často příčina mnoha závad u běžných budov.

 

Základem vysoké neprůvzdušnosti pasivního domu je pečlivě propracovaný návrh s vyřešenými detaily a vhodně zvolenými materiály. Vyplatí se postupovat podle těchto zásad:

 • volba vhodné konstrukce budovy s minimem problematických detailů (např. návrh konstrukce bez použití průchozího trámu z interiéru ven, který je obvykle příčinou vzniku trhlin, a tedy průchodu vzduchu a vlhkosti)
 • návrh spojité vzduchotěsné obálky bez přerušení a její správné umístění v konstrukci
 • identifikace problematických míst, vyřešení způsobu utěsnění a napojení vzduchotěsnící vrstvy na ostatní konstrukce, vedení detailní dokumentace
 • minimalizace prvků prostupujících vzduchotěsnou vrstvou – např. vedení rozvodů v instalačním prostoru
 • volba vhodného vzduchotěsnícího materiálu, kvalitních spojovacích a těsnících materiálů (lepicí pásky, tmely atd.) kompatibilních se vzduchotěsnícím materiálem a s garantovanou funkčností (přilnavost, pružnost)
 • dokonalé utěsnění spojů navazujících a prostupujících prvků (okna, potrubí)

 

Důležité je věnovat pozornost neprůvzdušnosti už ve fázi plánování a koordinovat návrh i s ostatními profesemi (vzduchotechnika, instalace atd.). Obdobně je třeba postupovat i při realizaci – všechny zainteresované seznámit s požadavky na neprůvzdušnost a zajistit kvalitní a častý stavební dozor.

Užitečné je stanovení časové posloupnosti a návaznosti stavebních prací spojených s tvorbou hlavní vzduchotěsnící vrstvy a jejích detailů.

 

Další informace o pasivních domech se můžete dozvědět na webových stránkách Centra pasivního domu, které již více než 15 šíří osvětu o tomto zdravém a šetrném bydlení. Naleznete zde i kurzy a semináře, které CPD pořádá jak pro úplné i více znalé laiky, tak i pro odborníky. Do pasivních domů se můžete také přijít podívat v rámci Dní otevřených domů, které se konají dvakrát ročně. Následující proběhnou 8. – 10. listopadu. Přínosný je seznam ověřených firem – členů CPD – od architektů až po stavební, který na webu CPD také naleznete. V neposlední řadě se můžete na odborníky centra přímo obrátit a objednat se na konzultaci vašeho záměru nebo projektu. Stačí vyhledat www.pasivnidomy.cz

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.czAutomobily značky Ford na veletrzích FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM


Ford si vás jako titulární partner společnosti ABF, a.s. dovoluje pozvat na prezentaci vozů ve Vstupní hale I. Hlavní hvězdou bude nové SUV – Ford Puma! Přítomní specialisté z Auto Palace Spořilov vám rádi poradí s výběrem vozu a vhodné formy financování nebo pojištění.

 

Řekněte si o nabídku ZDE.ZDROJE ENERGIE PRO PASIVNÍ DOMY


V současnosti jsou domácnosti největším spotřebitelem primární energie v ČR. Obdobně je tomu i v zahraničí. Z toho přibližně 70% její spotřeby tvoří vytápění, zbytek připadá na ohřev vody, spotřebiče a osvětlení.

 

U pasivních domů jsou tyto poměry naopak. Minimální potřeba tepla na vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu. Proto je vhodné v pasivních domech používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, biomasy nebo ze země.

 

Vedle spotřeby tepla na vytápění je spotřeba primární energie dalším z hlavních parametrů kvalitního domu. Vyjadřuje, jaké množství neobnovitelných zdrojů je spotřebováno, a vypovídá nejen o celkové energetické náročnosti objektu, ale také o provozních nákladech. Maximální roční spotřeba primární energie pasivního domu je 120 kWh/(m²a). Počítá se do ní podíl na vytápění, ohřev vody, provozní energie (ventilátory, čerpadla), osvětlení a spotřebiče.

 

Spotřebu primární energie můžeme nejvýrazněji ovlivnit volbou typu zdroje pro vytápění a přípravu teplé vody. Například elektřina je z hlediska faktoru energetické proměny rovná číslu 3, tedy nevýhodná. Znamená to, že na 1 kWh elektrické energie jsou při výrobě spotřebovány 3 kWh z neobnovitelných zdrojů. Ani u obnovitelných zdrojů energie není tento faktor nulový. Vždy je tu jistý podíl energie neobnovitelného původu (pohon čerpadel, ventilátorů, doprava atd.). Čím vyšší je faktor energetické proměny zdroje, tím vyšší jsou i emise škodlivin do ovzduší. (Pro doplnění této problematiky uveďme, že místo označení faktor energetické proměny se také používá termín koeficient podílu primární energie, s kterým je možné se v praxi setkat.)

 

Dnes se v pasivních domech používá nejčastěji kombinace běžného, ale výrazně zmenšeného systému vytápění, a samostatného systému větrání. Přičemž je nutno zabezpečit kvalitní regulaci a přiměřený výkon všech zdrojů. Pro dosažení příjemné vnitřní teploty v létě nepotřebují v našich klimatických podmínkách pasivní domy žádná doplňková chladící zařízení, jako je klimatizace apod. Noční větrání ve spojení s vyváženým návrhem oken a jejich stíněním je nejjednodušší způsob, jak zabezpečit letní komfort. Větrací jednotky obyčejně mají i letní režim, kdy odpadní vzduch prochází kolem výměníku tepla přes by-pass (tedy oklikou) a neohřívá nasávaný chladný vzduch.

 

Doporučení pro využívání úsporných zdrojů energie a technologií v pasivním domě:

 • vytápění spojené s ohřevem teplé vody, například akumulační zásobník tepla umožňující průtočný ohřev teplé vody s možností připojení více zdrojů nejlépe z obnovitelných zdrojů (fotovoltaické panely, solární kolektory, krbová teplovodní vložka, kotel na biomasu, …)
 • tepelné čerpadlo jen nízko-výkonové, např. ve spojení s větracími jednotkami, případně pro větší objekty geotermální čerpadlo
 • použití solárních kolektorů pro ohřev teplé vody; pro čtyřčlennou rodinu s průměrnou spotřebou teplé vody je dostačující plocha asi 5–8 m²
 • krátké kvalitně izolované rozvody tepla
 • využívání šetrných spotřebičů třídy A, A+
 • šetrné chování uživatelů domu (zavírání kohoutků, zhasínání, nepřetápění interiérů, využívání pouze potřebného množství vody k osobní hygieně vs. plná vana horké vody, atd.)

 

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.cz

 VAŠE PRSTY - NEJCENNĚJŠÍ NÁSTROJ K NEZAPLACENÍ!


Začalo to v jedné americké stodole – vznik technologie SawStop.


Technologie SawStop byla původně vyvinuta Dr. Stevem Gassem, který na to navázal a založil společnost SawStop – jednoho z předních dodavatelů stacionárních stolních kotoučových pil v USA. Od července 2017 je americký podnik stoprocentní dceřinou společností a samostatná společnost je začleněna do skupiny TTS. SawStop LLC dodává i nadále na americký trh vysoce kvalitní stolní pily,..VĚTRÁNÍ JE NEDÍLNÁ SOUČÁST KVALITNÍHO DOMU


V nevětraných místnostech se hromadí páry a zplodiny dýchání, což vede k únavě, bolestem hlavy a celkové nepohodě. Zabezpečit větrání v pravidelných intervalech však není jednoduché. Pro udržení dostatečné kvality vzduchu v místnosti by se mělo větrat každé dvě hodiny po dobu 3 až 5 minut (i v noci!), ideálně dokořán otevřenými okny.

 

Nikdo však nechce zbytečně přivádět chlad do teplých místností, a tak se hlavně v zimě a v noci větrá mnohem méně, než je potřebné. Výsledkem je zvyšování koncentrace škodlivin, relativní vlhkosti nebo dokonce i růst plísní a poškození konstrukcí.

 

Je zbytečné pouštět při větrání okny teplo ven, když jej lze zpětně využít. V pasivním domě se o přísun čerstvého vzduchu, při současném využití tepla z odváděného vzduchu, stará větrací jednotka se zpětným ziskem tepla neboli rekuperací. Ta větrá přesně v potřebném množství, bez průvanu a hluku. Koncepce větrání v pasivním domě je jednoduchá – ohřátý čerstvý vzduch je přiváděn do pobytových místností, prochází přes chodby, které současně provětrává, a je odtahován z míst s produkcí pachů nebo vlhkosti, jako jsou kuchyň, WC nebo koupelna. Použitý vzduch (vydýchaný, tedy obsahující zplodiny dýchání, pachy, zplodiny vaření, vlhkost, atd…) je nasáván a odváděn přes rekuperační jednotku z domu ven. Přitom rekuperační jednotka vrací zpátky do čerstvého vzduchu cenné teplo. Rozvody pro přívod a odtah jsou vedeny nejčastěji pod stropem v podhledu případně v podlaze. Jediné, co uživatel domu vidí, je vyústka nade dveřmi nebo v podlaze, kterou výrobci nabízejí v mnoha designových provedeních.

 

Ztráty tepla jsou při standardním větrání okny tak veliké, že bez rekuperace by pasivní dům zdaleka nedosahoval potřebných parametrů a stěží i hodnot pro nízkoenergetický dům. Požadavkem je proto účinnost zpětného zisku tepla větracích jednotek minimálně 75 %. Nejlepší jednotky na trhu dnes přesahují účinnost i 90 %. Venkovní vzduch se jednoduše ohřívá na téměř pokojovou teplotu a nevznikají tak nepříjemné teplotní rozdíly v místnostech.

 

Výhody řízeného větrání s rekuperací tepla:

 • odvod škodlivin a pachů
 • neustále čerstvý vzduch bez překračování koncentrace CO2 1500 ppm
 • kontinuální odvod vlhkosti – ochrana proti plísním
 • vysoký komfort - teplý vzduch bez průvanu
 • filtrace - vzduch bez znečištění prachem alt. i pyly
 • bez hlukového zatížení – větrání se zavřenými okny
 • úspora energie 75 % až 90 %

 

Vzhledem k zásadnímu vlivu vnitřního mikroklimatu na zdraví a kvalitu života obyvatel, je třeba se touto oblastí důsledně zabývat. V pasivním domě díky řízenému větrání dýcháte čerstvý vzduch neustále. Uživatelé pasivních domů si řízené větrání často chválí jako nejlepší volbu v celém projektu.

 

Samozřejmě i v domě vybaveném rekuperací lze běžně větrat. Ale výhody rekuperačního systému oceníte zejména v době, kdy větrání okny není vhodné. Například v noci v zimě, v parném létě nebo když je v okolí domu velký hluk či znečištění. I v pasivním domě může naplno otevřenými okny větrat každý dle své potřeby.

 

Cena rekuperačního systému pro rodinný dům se může pohybovat okolo 150 tisíc korun, pro bytový dům asi 50 tisíc korun na byt, což je akceptovatelná cena za zdravé a komfortní vnitřní prostředí.

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.cz

 

 

 OKNA A DVEŘE PRO PASIVNÍ DOMY


5 zásad pro kvalitní okna a dveře:

 • vhodná velikost a rozmístění oken – většina na jih, co nejméně na ostatní fasády
 • volba kvalitního rámu s nízkým součinitelem prostupu tepla (na výběr je mezi různými materiály: dřevo, dřevo-hliník, hliník, případně i jiné)
 • izolační zasklení s tepelně-izolačním distančním rámečkem (hmota, která od sebe odděluje jednotlivá skla v okně)
 • precizně vyřešené osazení do konstrukce, bez tepelných mostů (správnost provedení kontroluje stavební dozor, testuje se také pomocí Blower-door testu)
 • ochrana proti letnímu přehřívání  

 

V našich klimatických podmínkách je třeba navrhovat velikost oken v rozumné míře. Velkoformátová okna přes celou fasádu vypadají sice efektně, ale nutně mají i negativní důsledky. Dům se častěji přehřívá a je nezbytné rozsáhlé stínění. Okna mají výrazně horší tepelné parametry než stěna, takže v zimním období, kdy slunce nesvítí, mají místnosti větší tepelné ztráty. Navíc řešení není cenově příznivé – okna jsou dražší a spolu s nutným vnějším stíněním se může vyšplhat až na pětinásobek ceny stěny. Za adekvátní se proto považuje plocha oken postačující pro běžné prosvětlení místností, tedy poměr 1:6 – 1:4 k podlahové ploše, což odpovídá asi 40 % plochy fasády.

 

Významnou roli hraje i samotné zasklení. Pro pasivní dům je třeba zvažovat parametry:

 • nízký součinitel prostupu tepla zasklení Ug pro trojskla – dnes nejčastěji 0,6 až 0,5 W/(m2K), s výplní argonem
 • vysoká solární propustnost energie – tzv. solární faktor g nad 50 %
 • distanční rámeček z plastu nebo silikonu (ne z hliníku, který způsobuje orosení hrany zasklení)

 

Pro různé budovy mohou být vhodné rozdílné konfigurace těchto parametrů. V domech k bydlení se dnes používá tzv. solární zasklení s vysokým solárním faktorem nad 60 %, které má vysoké zisky i v zimním období a může uspořit až 10 % energie na vytápění oproti běžným zasklením. Pro administrativní budovy, které mají větší míru prosklení a potýkají se s častým přehříváním, se spíš hodí zasklení s nižší solární propustností pod 50 % a s lepšími izolačními parametry pod 0,5 W/(m2K). Rovněž je možné použít různá zasklení pro různě orientovaná okna.

 

Otvorové výplně bezpochyby tvoří základ energeticky úsporné výstavby, která je založena na efektivním využívání solárních zisků. Jednoduchými kroky lze ovlivnit energetickou bilanci budovy o desítky procent. Požadavky na okna se u pasivních domů výrazně neliší od požadavků pro běžné domy. Cílem je zajistit kvalitní produkt, který nebude ve výsledku zdrojem tepelných ztrát. Pro oba typy výstavby jsou proto žádoucí kvalitní okna od spolehlivých výrobců. Spolu s materiálem, z kterého je rám okna vyroben, je to hlavní ukazatel jejich ceny. Vyhýbáme se nekvalitním produktům za nízké ceny. Výrazným posunem jsou vysoce efektivní okna s jednoduchou koncepcí i příznivou cenou.

 

Důležitý je zejména promyšlený návrh respektující typ oken a konstrukci domu, způsob osazování do konstrukce a včasná optimalizace projektu ještě ve fázi studie. Další rozpracování projektu již probíhá na základě doporučení, která jsme optimalizací získali. Optimalizace se provádí prostřednictvím programu PHPP, do nějž se zavedou všechny relevantní údaje o zvažovaném domě a program spočítá, jak energetická bilance domu vychází a potřebná opatření doporučí. Optimalizaci projektu pomocí programu PHPP je možné objednat například v Centru pasivního domu.

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.cz

 

 

 

 TÉMĚŘ NULOVÉ BUDOVY V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH


Budou muset mít tzv. „budovy s téměř nulovou spotřebou“ nulovou spotřebu?

 

Ani zdaleka ne. Toto označení domů je zavádějící a ve skutečnosti neodpovídá svému názvu – jedná se o terminus technicus, který byl převzatý z evropské směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU). Česká legislativa si jej ale definovala po svém a zohlednila národní podmínky. Reálně budou tyto nové budovy pouze o 10 až 20 % úspornější ve srovnání s nyní stavěnými rodinnými domy. Je nutné také poznamenat, že lednové datum se týká podání žádosti o stavební povolení, tyto budovy tedy budou dokončeny za 2 až 3 roky.

 

Jaká kritéria musí tzv. „budova s téměř nulovou spotřebou“ splnit?


Konkrétní hodnota požadavku se odvíjí od tvaru, orientace, míry prosklení a dalších parametrů budovy. Nicméně lze říci, že orientační úroveň požadavků, které musí tzv. „budova s téměř nulovou spotřebou“ splnit, je:
1. Potřeba tepla na vytápění v rozmezí 30-70 kWh/m2 za rok. Pro srovnání – stávající požadavek na novostavby je 40-90 kWh/m2 za rok. Pasivní energetický standard, tak jak je dnes definován v Nové zelené úsporám, má tento požadavek do pouhých 15 kWh/m2 za rok.
2. Spotřeba neobnovitelné primární energie (tedy energie potřebné na provoz budovy krom uživatelských spotřebičů, která má původ z neobnovitelných zdrojů jako uhlí, zemní plyn, elektřina a další) ve výši 100-160 kWh/m2 na rok. Opět pro srovnání – stávající požadavek na novostavby je 120-200 kWh/m2 za rok a pasivní energetický standard ze současné Nové zelené úsporám má tento požadavek jen do 60 kWh/m2. I to je pořád daleko od skutečně nulové budovy.

 

Čím konkrétně bude tzv. „budova s téměř nulovou spotřebou“ odlišná od stávající výstavby?


Tzv. „budova s téměř nulovou spotřebou“ se svými parametry nemusí diametrálně lišit od stávající kvalitní budovy (viz srovnání v přiložené tabulce). Teplota v takovéto budově by měla být relativně stabilní. Toho bude oproti rodinným domům v horším energetickém standardu dosaženo lépe zateplenými obvodovými zdmi, střechou a kvalitními okny, většinou s trojskly. Okna s izolačními trojskly mají navíc také tu výhodu, že jsou často více zvukotěsná. Díky kvalitnější obálce budovy společně s účinným zastíněním jižních oken bude dům odolnější vůči klimatickým změnám – to znamená, že se v létě bude méně přehřívat a v zimě se do něj nedostane chlad zvenčí.
Pro koncového uživatele tato změna znamená vyšší kvalitu technického řešení domu, někdy lepší vnitřní prostředí a úspory za energie související s menší potřebou vytápění.

 

Musí mít tzv. „budova s téměř nulovou spotřebou“ instalován systém řízeného větrání?


Jednoduchá odpověď je ne. Nicméně aby budovy s těsnými okny (což se týká už veškeré dnešní výstavby) splňovaly hygienické normy pro větrání, je možné do nich instalovat řízené větrání s rekuperací odpadního tepla. Jedná se o mechanické zařízení, které nasává čerstvý vzduch zvenčí, aby ho přivedlo do interiéru, a naopak vydýchaný vzduch zevnitř budovy se odvádí ven. Přes speciální výměník – tzv. rekuperační jednotku – pak vydýchaný odevzdává teplo nasávanému (aniž by se smísily, samozřejmě). V domě proto není nutné tolik dotápět. Výměna vzduchu zároveň probíhá skrze prachové, případně pylové filtry, proto může být toto bydlení vhodné i pro osoby trpící alergiemi. Bohužel řada dnešní výstavby tyto hygienické požadavky nesplňuje.
Existují i jiné způsoby přívodu čerstvého vzduchu (ať už jde o běžné otvírání oken nebo podtlakové větrání pomocí štěrbin nad okny), což je sice levnější, ale energeticky méně vhodné a pro uživatele méně komfortní řešení.

 

Bude výstavba rodinných domů ve standardu tzv. „budovy s téměř nulovou spotřebou“ pro stavebníky finančně výrazně náročnější?


Nejde o zásadní zpřísnění požadavků, tedy ani finanční vícenáklady nebudou zásadní. Podle vyjádření kvalitně stavějících developerů, výstavba podle nových standardů nemusí být finančně nákladnější, pokud je rodinný dům kvalitně navržen již od počátku. Podle průzkumu nyní nabízených projektů už nyní minimálně polovina tento nový standard splňuje. Pokud ale developer dosud kvalitně nestavěl, nebo kupuje již hotový projekt navržený v nižším energetickém standardu, přizpůsobení se nově platné legislativě se může cenově promítnout v řádu jednotek procent ze stavebních nákladů.

 

Proč ČR zavádí tento standard již od roku 2020, když evropská směrnice mluví o roku 2021?


Směrnice totiž mluví o datu, kdy by tyto budovy již měly stát. Česká republika však povinnost velmi rozumně vztáhla k začátku přípravy projektu, tedy k datu žádosti o stavební povolení. Povinnost je potom časově odstupňována podle očekávané délky výstavby (od roku 2018 pro budovy nad 1500 m2, od roku 2019 pro budovy nad 350 m2 a od roku 2020 i pro menší domy). To znamená, že stavebníkovi se nezmění požadavek v průběhu výstavby. Přístup České republiky tedy pomáhá předvídatelnosti podnikatelského prostředí. Navíc zákon byl přijat již v roce 2012, stavební trh tedy nové podmínky zná již 5 let. Nutné je také doplnit, že postupné zpřísňování požadavků na energetickou náročnost probíhá v naší zemi v několikaletých intervalech už od 80. let.

 

Jaké jsou celospolečenské přínosy energeticky úsporných budov?


Kromě zmíněných přínosů pro uživatele, jako je lepší vnitřní prostředí, vyšší hodnota nemovitosti či úspora nákladů na provoz, má postupné zpřísňování energetických standardů a výstavba kvalitnějších budov přínosy i pro celou společnost. Je to pozitivní dopad na zdraví obyvatel a nižší náklady na zdravotnictví, větší soběstačnost budov, tím i menší zranitelnost při výpadcích dodávek energie a vyšší energetická soběstačnost státu, nižší lokální znečištění a menší příspěvek ke globální změně klimatu. Energeticky úsporné stavebnictví má velký multiplikátor na HDP, příjmy státního rozpočtu a zaměstnanost, drtivá většina práce a materiálů je totiž domácího původu.

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Šance pro budovy a Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.cz

 

 NOVÁ Ročenka PASIVNÍ domy 2020 – EXKLUZIVNĚ pro návštěvníky veletrhu FOR PASIV 2020 ZDARMA!


NOVÁ Ročenka PASIVNÍ domy 2020

 

Neocenitelnými jsou zkušenosti majitelů pasivních domů, kteří svými výpověďmi o životě v pasivních domech ročenku velmi obohatili stejně jako návštěvníci akce Dnů pasivních domů, která v Česku probíhá pravidelně každý rok. I jejich zážitky v ročence PASIVNÍ DOMY 2020 najdete. Nechybí zde samozřejmě pestrá paleta ukázek realizací pasivních domů v České republice a jako důležitá inspirace pro stavebníky, kteří o stavbě takového domu teprve uvažují a spousta dalších zajímavých článků týkajících se vytápění, větrání, výběru oken a třeba i výhledu do budoucnosti stavění domů. Součástí letošního vydání je opět KATALOG  projektů a realizací pasivních domů, který příznivcům chytrého bydlení určitě pomůže s výběrem právě jejich pasivního domu stejně jako dodavatelské firmy. Prezentují je zde společnosti, které se realizacím pasivních domů věnují řadu let a mají za sebou mnoho realizací.

 

Ročenka vznikla ve spolupráci s Centrem pasivního domu, Státním fondem životního prostředí České republiky a veletrhem FOR PASIV 2020.

 

Speciální ročenka PASIVNÍ DOMY 2020 je ZDARMA pouze pro návštěvníky veletrhu FOR PASIV 2020, a to na stánku časopisu DŘEVO&stavby/sruby&roubenky s označením 2 - D05 a zároveň na stánku Centra pasivního domu. Lze si ji vyzvednout rovněž na paletových místech ve vstupních halách na veletrhy FOR PASIV a FOR WOOD 2020. Po veletrhu bude možné si ročenku PASIVNÍ domy 2020 zakoupit v běžné síti prodejen novin a časopisů nebo na e-shopu vydavatele.

 

Bližší info o ročence PASIVNÍ DOMY 2020 zde:

https://www.drevoastavby.cz/specialni-vydani/5771-pasivni-domy-2020-jak-se-stavi-jak-se-zije-v-energeticky-uspornych-domech

 

Objednat ročenku PASIVNÍ DOMY 2020 si můžete přímo zde:

https://www.drevoastavby.cz/predplatne-a-e-shop/products/view/24-rocenka-pasivni-domy/290-pasivni-domy-2020

 

On-line ochutnávka ročenky PASIVNÍ DOMY 2020 zde:

https://online.drevoastavby.cz/files/pasivni-domy-2020-ochutnavka/JAKÁ JE VHODNÁ KONSTRUKCE PRO PASIVNÍ DŮM?


Obecně lze konstrukce rozdělit na těžké (zděné) a lehké (převážně dřevostavby). Každý typ konstrukce i druh materiálu má svá pro a proti. U dřevostaveb se investoři často neoprávněně obávají nebezpečí vzniku požáru, slabší odolnosti proti větru nebo horších akustických vlastností. Dřevo však historicky dokázalo, že je velice kvalitním materiálem pro stavbu. To, že hoří, je jasný fakt, ale shořet či spíše úplně znehodnotit se může i zděná nebo ocelová konstrukce. Porovnáme-li ostatní technické parametry, jsou oba typy konstrukcí při správném použití srovnatelné.

 

Dřevostavby

Pro pasivní domy se dřevo používá jako konstrukční materiál v množství nezbytně nutném pro zajištění staticky nosné konstrukce. Pokud bychom použili pouze dřevěnou konstrukci bez izolace, jako je tomu u srubů, musela by být stěna pro splnění tepelněizolačních vlastností tlustá asi 1metr a pak by byla i neúměrně drahá. Moderní nosné konstrukce na bázi dřeva mají menší tloušťku než zděné stavby a tím získávají větší užitnou plochu. Pro zajištění parametrů pasivního standardu má každá dřevěná konstrukce svá osvědčená řešení. Izolace se aplikuje zvenčí anebo je součástí skladby stěn. Použití dřeva jako obnovitelné suroviny méně zatěžuje životní prostředí, a likvidace stavby může být jednodušší.

 

Zděné stavby

Zděné stavby mají stále podstatně vyšší podíl na trhu novostaveb. Pasivní domy lze postavit v podstatě ze všech materiálů - cihel, vápenopískových bloků, betonu či plynosilikátových tvárnic. Pro využití dobrých vlastností těchto staveb (akumulace tepla, akustický útlum) je vhodné volit materiály s větší objemovou hmotností i pevností, které zabezpečí v co nejmenší tloušťce statickou únosnost. Zvenčí se pak stavby zateplují materiály s velkou tepelněizolační schopností.

 

Nelze jednoznačně říci, která konstrukce je pro stavbu pasivního domu nejlepší. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které úzce souvisí s preferencí a očekáváním investora. Kvalitní dům vždy vychází z promyšleného návrhu, založeného na zvážení způsobu užívání, požadavku na výstavbu, místních podmínek a jiných často velmi individuálních specifik.

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.czJAK ŘEŠIT DISPOZICE PASIVNÍHO DOMU?


Zpracování návrhu vychází ze základních předpokladů, které je třeba zohlednit. Ideálně navržený a umístěný pasivní dům by měl mít:

 

 • kompaktní, málo členitý tvar
 • největší plochu oken na jih případně na jihovýchod nebo jihozápad, nejmenší na severní stranu
 • efektivní využití vytápěného prostoru uvnitř domu
 • solární zisky nesnižované zastíněním okolní zástavbou, terénem či nevhodně umístěnou pergolou
 • vhodné letní stínění proti přehřívání interiéru místností umístěné s ohledem na světové strany

 

Při výběru místa pro stavbu domu je vhodné zvažovat tato kritéria. Nicméně, pokud již pozemek vlastníte, i na stavební parcele, která není pro stavbu pasivního domu příznivá, je možné takový dům postavit. Je třeba postupovat podle zásad pro pasivní domy a držet se jich co nejvíce to za daných podmínek jde. Například pasivní domy orientované na sever také reálně existují.

 

Nízká spotřeba energie pasivních domů není zabezpečena jen silnější vrstvou izolace, kvalitními okny a rekuperací odpadního vzduchu. Na malých tepelných ztrátách a vysokých pasivních ziscích se výrazně podílí více faktorů, které je třeba do návrhu zahrnout. To je zásadní rozdíl oproti běžným domům, které energií doslova plýtvají a jejich náročnou energetickou bilanci tyto drobné příspěvky neovlivní. Navýšení nebo úspora 5 až 10 kWh/(m²a) u běžných domů nehraje velkou roli. Naproti tomu u pasivních domů, kde je celková potřeba tepla na vytápění menší než 15 kWh/(m²a), se odrazí výrazně.

 

Výslednou energetickou náročnost a chování budovy ovlivní zejména:

 

 • volba pozemku – orientace a osazení budovy na pozemku s ohledem na případné zastínění terénem, zelení nebo okolní zástavbou
 • klimatická oblast – hory, nížiny, hluboké stinné údolí a exponovanost objektu vůči větru
 • velikost budovy – přiměřená danému účelu
 • tvarové řešení a členitost stavby
 • zónování místností – vnitřní dispozice s ohledem na vytápěný a nevytápěný prostor i orientaci ke světovým stranám
 • vlastnosti obvodových konstrukcí, řešení tepelných mostů
 • velikost prosklených ploch na jednotlivých fasádách
 • způsob větrání a distribuce vzduchu
 • zdroj tepla, případně vhodná kombinace zdrojů
 • velikost a regulace otopné soustavy
 • způsob, jakým je zajištěna ochrana proti letnímu přehřívání
 • volba elektrických spotřebičů
 • skutečný způsob užívání budovy

 

Na návrhu se nevyplatí šetřit. Čím podrobněji a důsledněji vypracovaný projekt je, tím vyšší cenu za něj zaplatíte. To stejné platí i u projektů běžných novostaveb. Již v projektové fázi lze ovlivnit cenu domu, jeho provozu a jeho funkčnost. Proto je dobře zpracovaný projekt pro pasivní domy zcela zásadní. Jednotlivé prvky se mohou a budou v průběhu času měnit, ale promyšlená koncepce respektující místní podmínky zůstává. Ideální a univerzálně použitelné řešení neexistuje, potřebného výsledku se dosahuje zejména optimalizací návrhu.

 

Optimalizace pomocí programu PHPP se provádí v rámci projektu a pak v průběhu stavby v případě, že se některé parametry oproti návrhu změní (např. použití jiných typů cihel apod.). Na základě výsledků PHPP je možné přistoupit k případným úpravám a opatřením. Optimalizaci projektu pomocí programu PHPP je možné objednat například v Centru pasivního domu.

 

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.czCO JE PASIVNÍ DŮM?


Co je pasivní dům?

 

Pasivní je takový dům, který má minimální potřebu energie na vytápění a většinu tepla získává z pasivních solárních zisků. To znamená, že se převážně vytápí sluncem skrz svá okna. Běžně uspoří okolo 80 % energie na vytápění oproti klasické novostavbě a až 90 % oproti stávajícím stavbám. Nevyužívá přitom žádná technicky náročná nebo nákladná zařízení a na uživatele neklade vyšší požadavky na obsluhu.

Pasivní domy nemusí být ani složité, ani drahé. Pokud máte promyšlený a opravdu vyladěný návrh. Je-li tomu jinak, jedná se v podstatě o nezkušenost projektanta. Co je pro stavbu pasivního domu nejdůležitější?

 

Základní zásady pasivního domu

Pro splnění parametrů pasivního domu je nutné vhodně zkombinovat několik principů a zároveň ani jeden nezanedbat:

 • vhodný tvar domu a orientace pobytových místností ke slunci
 • perfektní tepelná ochrana – kvalitní tepelná izolace, okna s izolačními trojskly, přerušení tepelných mostů
 • maximální využití solárních zisků s ochranou proti letnímu přehřívání
 • vzduchotěsná obálka proti zbytečnému provětrávání spárami
 • řízené větrání se zpětným ziskem tepla (rekuperací)
 • malý úsporný zdroj tepla a využívání obnovitelných zdrojů energie

Kombinaci jednotlivých parametrů je třeba řešit pro každý dům individuálně. Ne v každém případě lze aplikovat všechny stejně a je nutné je vhodně vyvážit.

 

Jaké výhody poskytuje pasivní dům svým obyvatelům?

 • vyšší komfort bydlení
 • zdravé vnitřní prostředí
 • příjemné teploty v zimě i v létě
 • extrémně nízké náklady na vytápění a provoz
 • stálý přísun čerstvého vzduchu bez chladného průvanu
 • žádné teplotní rozdíly v místnosti
 • kvalitní ochrana konstrukcí
 • vyšší hodnota na trhu nemovitostí

 

Jak zjistíte, že stavíte pasivní dům?

Vedle vysoké úspornosti se od pasivního domu očekává i optimální vnitřní prostředí po celý rok, bezporuchovost a vysoká míra spokojenosti obyvatel s bydlením. Aby těchto standardů bylo dosaženo, je třeba posoudit komplex parametrů, které jako celek určí, zda se o pasivní dům jedná nebo ne. Posuzuje se například i letní přehřívání a možnost regulace intenzity větrání a vytápění. Stejně tak musí být v pobytových místnostech otvíravá okna. Právě zvěsti o zákazu otvírání oken patří mezi nejčastější mýty o pasivních domech.

 

K vyhodnocení všech výše uvedených kritérií se používá program PHPP (Passive House Planning Package), jehož přesnost je ověřena na tisících pasivních domů. Na základě výsledků PHPP je možné přistoupit k případným úpravám a opatřením. Optimalizaci projektu programem PHPP je možné objednat například v Centru pasivního domu.

 

Od roku 2020 musí být v Česku nově stavěné domy téměř nulové. S ohledem na tuto skutečnost v podstatě nemá smysl zabývat se výstavbou domu v běžném standardu.

 

 

Potřebujete poradit?

Navštivte bezplatné PORADENSKÉHO CENTRUM FOR PASIV v Hale 2. Odborníci Centra pasivního domu nabídnou své služby všem zájemcům po celou dobu konání veletrhu. Poradí Vám s technickým řešením, přípravou i realizací vaší stavby nebo rekonstrukcí popř. s dotacemi, které můžete aktuálně čerpat.

 

Centrum pasivního domu

Nezisková organizace, která letos slaví 15. narozeniny, dělá velmi přínosnou osvětu zdravému a úspornému bydlení. Ukazuje široké veřejnosti, že takové stavby jsou komfortní a dostupné prakticky každému. Kromě toho, že sdružuje ověřené a kvalitní firmy v oboru a vzdělává odbornou veřejnost, radí a pomáhá i stavebníkům, kteří se při výstavbě nebo rekonstrukci svého domu rozhodli myslet na energetickou úspornost. Nezapomíná ani na programy pro děti. Dodnes je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou platformou v Česku, která podněcuje a moderuje diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu mezi expertní i laickou veřejností. V létě 2019 Iniciovala vznik Deklarace udržitelnosti.

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / Odborný partner veletrhu FOR PASIV

www.pasivnidomy.czROZHODNĚTE O VÍTĚZI SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKY ÚSPORNÝ DŮM 2019 A VYHRAJTE ATRAKTIVNÍ CENY!


HLASUJTE A VYHRAJTE ATRAKTIVNÍ CENY

 

Každý hlasující má k dispozici tři hlasy, které může libovolně rozdělit mezi kategorie pasivní NOVOSTAVBA a ÚSPORNÁ REKONSTRUKCE. K zapojení do soutěže o atraktivní výhry stačí odpovědět na soutěžní otázku. Na výherce z řad hlasujících čeká zapůjčení elektromobilu na týden, on-line kurz „Stavíme dům s Dřevostavitelem“, 2x fitness hodinky Xiaomi Mi Band 4, 3x roční předplatné časopisu DŘEVO&stavby anebo 3x unikátní obrázková knížka pro nejmenší o tom, jak Týna a kocour Mikeš staví zdravý a krásný dům. Všichni hlasující získají čestné vstupenky na veletrh FOR PASIV 2020, na kterém proběhne 6. února slavnostní vyhlášení a předání cen.

 

Finanční ocenění pro vítěze, let BALÓNEM NEBO VÍKEND V PASIVNÍM DOMĚ

 

Mezi odměnami pro vítězné stavby jsou finanční ocenění 1x 60.000 Kč, 2x 30.000 Kč a víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji. Vítěz hodnocení generálního partnera, kterým je Hypoteční banka, a.s, si bude moci prohlédnout svou vítěznou stavbu z ptačí perspektivy v balonu a získá k tomu balíček finančních služeb.

 

Jaké stavby bojují o Váš hlas?

 

V kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBA naleznete nejen rodinné a bytové domy, ale i administrativní budovu a nemocnici.

V kategorii ÚSPORNÁ REKONSTRUKCE vedle zdařilých rekonstrukcí rodinných domů soutěží i městská knihovna či obchodní akademie.

 

všechny soutěžní stavby najdete na www.soutez-uspornydum.cz

 

Vyhlášení soutěžní přehlídky proběhlo 17. 9. 2019 na veletrhu FOR ARCH.

Přihlášení staveb do soutěžní přehlídky bylo možné od 17. 9. – 4. 12. 2019.

Hodnocení odbornou porotou proběhlo 10. 12. 2019.

Hlasování veřejnosti probíhá od 16. 12. 2019 – 31. 1. 2020 do 12 hodin na www.soutez-uspornydum.cz.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 6. 2. 2020 u příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV.

Udělena budou tato ocenění: ocenění odborné poroty v obou kategoriích, cena Generálního partnera Hypoteční banka, cena veřejnosti.

 

Vyhlašovatelé: Státní fond životního prostředí ČR | ABF, a.s.

Organizátor: Centrum pasivního domu, z.s.

 

Generální partner: Hypoteční banka, a.s., Hlavní partneři: REHAU s.r.o., SLAVONA, s.r.o., STIEBEL ELTRON spol. s r. o., E.ON energie a.s.; Partneři: Xella CZ, s.r.o., SIKO KOUPELNY a.s., Wienerberger s.r.o., Atrea s.r.o., Velux Česká republika, s.r.o.

 

Záštitu nad soutěžní přehlídkou poskytlo: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků

 

Hlavní mediální partneři: FOR ARCH; FOR PASIV; Energeticky soběstačné budovy; DŘEVO&stavby; Dřevostavitel; Dům a zahrada; Stavebnictví; Stavitel; Mediální partneři: Dřevařský magazín; Hybrid.cz; Energie kolem nás; ESTAV; EurActiv; Inspirati; Nazeleno; Nové bydlení; Obydlíčko; Pěkné bydlení; TZB-info; Střechy fasády izolace; Skypaper

 

Fotografie loňských vítězů / Bannery soutěžní přehlídky / Tiskové zprávy / Odborná porota  TZB-info
TZB-info MŽP zveřejnilo pokračování programu Nová zelená úsporám Čeští studenti získali jednu z pěti hlavních cen v soutěži Multi-Komfortní dům Stavbám voda škodí, vysoušet je třeba zdivo, podlahy, střechy i terasy Cihly HELUZ budou postiženým na Moravě dodávány okamžitě HELUZ partnerem a účastníkem Setkání lídrů českého stavebnictví Ceny dřeva, kovů i dalších materiálů raketově rostou. Vývoj je nepředvídatelný
Facebook
Facebook
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje